1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Derin Devlet” Ortaya Çıkmadı, Varlığı Sürüyor
“Derin Devlet” Ortaya Çıkmadı, Varlığı Sürüyor

“Derin Devlet” Ortaya Çıkmadı, Varlığı Sürüyor

Darbe Komisyonu’nun raporunu değerlendiren siyaset bilimci Doğu Ergil: Derin devletin faaliyetlerini sürdürme ihtimali var. Bu yüzden AKP de sağlam yerde değil.

A+A-

Arzu Yıldız / Taraf

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun raporunda derin devlet, Özel Harp Dairesi, JİTEM gibi kavramlar masaya yatırıldı. Raporda, “Özel Harp Dairesi’nin faaliyetleri için “Türkiye’nin gizli tarihi” ifadesi kullanıldı. Türkiye’de gerginlikleri körükleyen 50’nin üzerinde çetenin varlığından söz edilen raporda şu ifadeler kullanıldı: “Özel Harp Dairesi bugüne kadar sivil güçlerin denetimine açılmadı. Darbelerin hazırlanmasında rol oynayan karanlık cinayetlerin belgeleri kozmik odalarda araştırılmalıdır. Türkiye’yi darbeye sürüklemek için kargaşa ortamı yaratılır ve devlete çalışan kiralık katiller cinayet işler.”

JİTEM’in faili meçhul cinayetlerin sorumlusu olarak gösterildiği raporda, derin devlet konusunda ise şöyle bir tesbit yer aldı: “Türkiye’de derin devlet devasa bir yapıdır. Operasyonel eylemler yapmıştır, yapmaktadır ve tasfiyeye tevessül edilmediği için belli ki yapmaya devam edecektir.”

“AKP sağlam yerde değil”

Raporu Taraf ’a değerlendiren siyaset bilimci Doğu Ergil, derin devletin faaliyetlerini sürdürme ihtimalinin bulunduğunu, AKP’nin de bu yapının ortadan kaldırılması için gerekli fiili ve hukuku zemini ortadan kaldırmadığı için sağlam bir yerde bulunmadığını anlattı. Ergil, şunları söyledi: “Türkiye’deki derin devlet sisteminde; merkezde TSK, onun çevresindeki sivil bürokrasi birlikte hareket etmiştir. Bu ikisinden sonra siyasi kurumlar ve halk gelmiştir. İlk iki halka kendisine ‘devlet’ adını vermiştir. Hükümet üçüncü alandadır. Sistem böyle kurulmuştur. Hükümet devlete tabi bir unsur olarak vardır ve o şekilde işlemiştir. Yargı kendisini ‘devlet teşkilatının’, bürokrasinin bir parçası olarak görmektedir. Bürokrasi devlet aygıtını işleten ana güçtür. Devlet erkânı mensuplarını ve onların sorumsuzluğunu suçlu olduğunda dahi korunmuşlardır. Raporda belirtildiği gibi derin devletin görevlileri açığa çıkmadılar. Açığa çıkmadıkları sürece varlıklarını sürdürüyorlar demektir.”

HABERE YORUM KAT