1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Derik Belediye Başkanı Çetinkaya ve 4 Kişi Tutuklandı
Derik Belediye Başkanı Çetinkaya ve 4 Kişi Tutuklandı

Derik Belediye Başkanı Çetinkaya ve 4 Kişi Tutuklandı

Mardin'in Derik ilçesinde aralarında Belediye Başkanı Sabahat Çetinkaya'nın da bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

A+A-

Mardin Valiliği’nden yapılan açıklamada, Derik ilçesinde “PKK/KCK mensuplarının yakalanması, örgüt mensuplarınca sokak ve caddelere açılan çukurların kapatılması, oluşturulan barikatların temizlenmesi, patlayıcı maddelerin ele geçirilmesi veya imha edilmesi, sokakların güvenli hâle getirilmesi, kamu düzeni ve güvenliği ile kişilerin can ve mal emniyetinin sağlanması” amacıyla 19 Şubat'ta başlatılan çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

Bu kapsamda, 22 Şubat'ta PKK’nın “öz yönetim” çalışmalarına taban teşkil etmesi amacıyla ilçe genelinde başlayan olaylarda Derik Belediyesi’ne ait iş makinelerinin ve belediye imkânlarının PKK ve mensuplarının amaçları doğrultusunda kullanıldığının tespit edildiği belirtilen açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Derik İlçe Emniyet Amirliği görevlilerince “silahlı terör örgütü üyesi olma, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçlarına yönelik sürdürülen faaliyetler sonucunda Derik Belediye Başkanı Çetinkaya, eş başkan A. E, Derik Belediye Başkan Yardımcısı M. Ö, meclis üyeleri Y. A, M. K. ve esnaflık-fotoğrafçılık yapan C. P'nin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, işlemlerinin ardından Belediye Başkanı Çetinkaya ile A. E. ve M. Ö'nün “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, C. P'nin ise “silahlı terör örgütü üyesi olma” suçundan tutuklandığı aktarıldı.

İlçede PKK’ya yönelik operasyonlarda 17 barikatın kaldırıldığı, 7 çukurun kapatıldığı, tuzaklanan 16 bomba düzeneğinin imha edildiği bildirilen açıklamada, 7 PKK’lının etkisiz hâle getirildiği kaydedildi.

Çukur açmaya çalışan Derik Belediyesi’ne ait kepçeye el konulduğu belirtilen açıklamada, PKK’lılarca yapılan saldırılarda 5 “güvenlik” görevlisinin hafif yaralandığı ifade edildi.

73 Evde Arama Yapıldı

“Güvenlik” güçleri tarafından 73 evde arama yapıldığına değinilen açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

“Aramalarda, 4 plastik bidon içerisinde 240 kilogram el yapımı patlayıcı düzeneği, 2 roketatar silahı, 48 roket mühimmatı, 44 roket sevk motoru, biksi marka uzun namlulu silah, mavzer tabir edilen uzun namlulu silah, 14 uzun namlulu silah, A-4 plastik patlayıcı yerleştirilmiş elektrik kapsül irtibatlı F-1 tipi el bombası gövdesi, 3 el bombası, 3 bin 799 biksi mermisi, bin 51 kanas mermisi, 11 bin 209 fişek, 9 şarjör, 12 uzun namlulu silah dipçiği, 8 frekans alıcısı devre elemanı, 2 frekans vericisi, tuzaklı bomba düzeneklerinde kullanılan malzemeler ile çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.”.

18 Araç Gasp Edildi

PKK mensuplarınca tuzaklama ve barikat kurma amaçlı 18 aracın gasp edildiği, 3 aracın da kundaklandığı vurgulanan açıklamada, 17 aracın yapılan operasyonla araç sahiplerine teslim edildiği, bir aracın ise örgüt mensuplarınca kurulan barikata yerleştirildiği için kullanılamaz hâle geldiği kaydedildi.

Açıklamada, “güvenlik” kuvvetlerince kamu düzeninin tesisi ve vatandaşların huzurunun temini için gerekli çalışmalara kararlılıkla devam edileceği aktarıldı.

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT