1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Dergi Kapattıran Ahmedinejad Hicvi
Dergi Kapattıran Ahmedinejad Hicvi

Dergi Kapattıran Ahmedinejad Hicvi

İran’ın Şahrvand-i-Emruz dergisi son sayısında yayınladığı resim nedeniyle kapatıldı.

08 Eylül 2011 Perşembe 11:28A+A-

Resimde Ahmedinejad, perde arkasında ülkeyi yönettiği söylenen özel kalem müdürü İsfendiyar Meşai’nin vaazını dinlerken görülüyor.

Resim 16 yüzyıl İran minyatürlerine benziyor. Sağdaki ‘bilge adam’ yandaşlarına vaaz veriyor, önünde görev duygusuyla diz çöken grup ise onu ağırbaşlılıkla dinliyor. Ama bir şeyler yolunda değil, resimde bir yanlışlık var. İkinci bir bakışta resimdeki karakterler İranlılar tarafından tanınan simalar. ‘Bilge adam’ ise, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, muhafazakarların hedefi haline gelen ve perde arkasında ülkeyi yönettiği iddia edilen sağ kolu İsfendiyar Rahim Meşai’nin ta kendisi. Ahmedinejad ise uysal bir biçimde Meşai’nin nutuğunu dinleyen grup arasında...

İşte İran’ın Şahrvand-i-Emruz dergisi, kapağında bastığı, Ahmedinejad ile Meşai’nin ilişkisini alaya alan bu hiciv nedeniyle kapatıldı. Dergi, 2009 yılında, seçimlerden sonra düzenlenen protestolar sırasında da kapatılmış ve yakın zamanda yeniden yayına başlamıştı. Bu ‘sabıkalı’ derginin kapağı Meşai’nin siyasi etkisinin de arttığına işaret ediyor. Ahmedinejad’ın aynı zamanda dünürü olan Meşai’yi iki yıl sonraki seçimlerde selefi olarak hazırladığı öne sürülüyordu. Ancak Dini Lider Ayetullah Hamaney’in Meşai’den büyük bir rahatsızlık duyması nedeniyle bunun pek de mümkün olmadığı söyleniyor. Muhafazakarlar Meşai’yi yıpratmak adına yolsuzluktan büyücülüğe kadar her türlü suçlamada bulunmuştu. Ama derginin kapağı İran ölçütlerine göre bardağı taşırdı. (Reuters / Guardian)

HABERE YORUM KAT

3 Yorum