1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Dera Mülteci Kampı Bir Yıldan Beri Susuz
Dera Mülteci Kampı Bir Yıldan Beri Susuz

Dera Mülteci Kampı Bir Yıldan Beri Susuz

Suriye'nin güneyinde Filistinli mültecilerin kaldığı Dera mülteci kampı bir yıldan beri suyunun kesik olmasından dolayı büyük sıkıntılar yaşıyor.

A+A-

Suriye'deki Filistinliler İçin Çalışma Grubu tarafından hazırlanan rapora göre Dera mülteci kampındaki su kesintisi bugün (9 Mayıs Cumartesi) 388. gününe girmiş durumda. Fakat kampta yaşayanların sıkıntısı sadece sularının olmamasıyla kalmıyor. Buna ilaveten daha birçok hizmetten yoksun durumdalar. Bunların başında da elektrik ve telefon bağlantılarının kesik olması geliyor.

Kamptaki evlerin %70'i özellikle son birkaç ay içinde gerçekleştirilen saldırılarda, oturulamaz hale gelmiş bir biçimde yıkılmış durumda. Bu yüzden daha önce bu kampta kalan ailelerden yüzlercesi en azından canlarını kurtarmak için kampı terk ederek çevredeki değişik bölgelere sığınmış durumdalar. Ama birçoğu da böyle bir imkân bulamadığından Dera mülteci kampında hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Kampta yaşamaya devam eden aileler kendilerine yardım ulaşması için BM'ye bağlı UNRWA'ya ve muhtelif insanî yardım kuruluşlarına şikâyetlerini iletmiş durumdalar. Fakat kendilerine bir yardım ulaşmıyor. UNRWA, çevredeki bazı noktalarda yardım dağıtıyor. Ancak Dera mülteci kampında kalmak zorunda olan ailelerin birçoğu buralara ulaşamıyor. Çünkü çevrelerinde kurulmuş rejimin tarafından askerî pusularda yakalanıp götürülmekten korkuyorlar. 

FİEM

HABERE YORUM KAT