1. HABERLER

  2. HABER

  3. Der Spiegel "Gezi" Hatırına Türkçe Başlıkla Çıkacak
Der Spiegel Gezi Hatırına Türkçe Başlıkla Çıkacak

Der Spiegel "Gezi" Hatırına Türkçe Başlıkla Çıkacak

Bu haftaki kapağını Gezi Parkı olaylarına ayıran Almanya'nın önde gelen siyasi dergilerinden Der Spiegel'in ilk kez Türkçe başlıkla çıkacağı bildirildi.

A+A-

Murat Kurt / Haksöz Haber

Almanya’da haftalık olarak yayın hayatını sürdüren siyasi dergilerinden “Der Spiegel“ Türkiye Almanya arasında yaşanan diplomatik krize "katkı“ olsun diye pazartesi çıkacak olan dergi kapağını Türkiyede’ki Gezi Parkı olaylarına ayırdı ve yayın hayatında ilk defa Türkçe başlıklı çıktı.

derspiegel.jpg"Türkçe Özel“ ek hazırlayıp dergi kapağına Gezi parkından elinde afiş bulunan bir kadın fotoğrafı koyan dergi afişte yazdığı gibi "Boyun Eyme“ başlığını attı.

Dergi genel yayın yönetmen yardımcısı Klaus Brinkbäumer : "Bizler Almanya 'da yaşayan 3 milyon Türk'ün Almancalarının yetersiz olduğuna inanmıyoruz. Türkiye 'de yaşanan olaylar Almanlar, Türkler ve Avrupalılar gibi herkesi ilgilendiriyor. Hükümetin bu olayların üstesinden gelmedeki yaklaşımı rahatsız edici. Biz hem Türkçe hem de Almanca olarak bu yaşananları buradaki Türklere ve Türkiye'deki Türklere sunabildiğimiz için mutluyuz" dedi. Dergi bu sayıyı fazla basıp Türkiye’de de dağıtacağını ekledi.

Senerlerce Almanya’da yaşayan göçmenlerin almancalarının yetersiz olduğunu, okullarda türkçe konuşmanın yasaklanması gerektiği ve Almanya’da eğitim sisteminin kötü gittiğinin nedenini göçmenlere bağyalayan bir dergi Türkçe Özel sayı çıkartmasını nasıl anlamak lazım? Nereden bu "özel“ ilgi?

Sosyal medya Twitter’de Gezi eylemcilerinin attıkları twitlerin aynı zamanda yabancı dillerde yazılması gerektiğini ve mesajın Avrupa’ya duyurulup oradan bir destek beklemek gibi bir niyetleri olduğu anlaşılmış ve bu sese Almanya başta olmak üzere neredeyse her Avrupa ülkesinden cevap gelmiştir: "Boyun Eğmeyin, arkanızdayız“.

2001 yılından itibaren İslam düşmanlığı arttıran Der Spiegel dergisi neredeyse her altı ayda bir İslam’la alakalı negatif siyah renkli korkutucu bir kapak yapmaktatır. Çıkardığı özel sayılarda Hristiyanların ve Müslümanların tanrılarının karşılaştırıldığı, İslamın insanlık için kandan başka bir şey getirmediği sürekli vurlanmakta ve okuyucalarında müslümanlara karşı kinlerinin artmasına neden olmaktadır.

spiegel.jpg

HABERE YORUM KAT

3 Yorum