1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Denizli'de "İnsan ve Yaratılış" Konuşuldu
Denizlide İnsan ve Yaratılış Konuşuldu

Denizli'de "İnsan ve Yaratılış" Konuşuldu

Denizlili Müslüman gençler tarafından düzenlenen panellerin ikincisi, İzmir’den Kemal Songür’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

21 Aralık 2011 Çarşamba 10:49A+A-

İslam’ın yaradılışa dair tezlerini açıklayarak konuya başlayan yazar; insanın bir damla sudan meydana geldiğini ve sonrasında öldürülüp yeniden diriltilerek hesaba çekileceğini vurguladı. Bu anlamda insanın yaradılışındaki hikmeti unutmayarak haddini ve enaniyete kapılmayıp Allahlın çizdiği sınırları aşmaması gerektiğini söyledi.

Çeşitli filozofların ve ideolojilerin, yaradılışa ve hayatı anlamlandırmaya dair fikirlerine de değinen yazar, bu dünyevi düşüncelerin insanlığa zulmetmek dışında bir sonuç ortaya koyamadığını ve ahlaksızlığı, adaletsizliği ürettiğini belirtti.

İdeolojiler içinde Milliyetçiliği de değinen yazar, en aşağılık fikirlerden biri olan bu düşüncenin insanoğluna açtığı zararları anlattı. Bu ideolojinin, milyonlarca insanın ölümüne yol açtığını ve bu kavganın tamamen insani arzular sebebiyle meydana geldiğini belirtti. Bizim coğrafyamızda da bu fikrin tesirinin halen devam ettiğini, bir hiç uğruna kardeşlerin birbirlerini öldürdüklerini söyledi. Dağlarda, kamu alanlarında uygulanan ırkçı argümanların muhatabını oluşturduğuna ve bu yanlış uygulamadan hala vazgeçilemediğine değindi.

İdeolojilerin insanlar arasında böylesi bir zulüm oluşturduğunu buna kıyasla İslam’ın insanlar için bir kardeşlik ve beraberlik sunduğunu ifade etti. İslam’ı iyi anlamanın yolunun peygamberden geçtiğini belirten yazar, doğru bir peygamber anlayışına sahip olunması gerektiğini vurguladı.

İslam’ın hayatı anlamlandırma sürecini, peygamberdeki önemli karelerden faydalanarak ortaya koymaya çalışan yazar, peygamberin bir bekçi olmadığını, insanlık adına önemli duruşları simgeleyen bir hayatı yaşadığını vurgulayarak bugün peygamberin nasıl anlaşılması gerektiğini açıkladı. Sünnet algısına da değinen Kemal Songür, peygamberi örnek almanın onun dünyevi yaşamındaki insana has özelliklerini taklit etmek olmadığını, peygamberi örnek almanın, İslam adına toplumdaki duruşun iyi anlaşılarak mümkün olacağını anlattı.

 Özet olarak bunlara değinen yazar, son olarak soru cevap bölümüyle paneline son verdi.

Haber: Oğuz Yılmaz, Furkan Alan 

denizli-salon.jpg

furkan-alan.jpg

oguz-yilmaz.jpg

HABERE YORUM KAT