1. HABERLER

  2. HABER

  3. Deniz Feneri Savcılarıyla İlgili Açıklama
Deniz Feneri Savcılarıyla İlgili Açıklama

Deniz Feneri Savcılarıyla İlgili Açıklama

Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturma kapsamında soruşturmadan el çektirilen savcılar ile ilgili HSYK'dan açıklama geldi.

09 Eylül 2011 Cuma 07:48A+A-

Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturma kapsamında soruşturmadan el çektirilen savcılar ile ilgili Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan açıklama geldi. Kurul, savcıların işlemlerinde hukuka aykırılık tespit edildiğini duyurdu. Ayrıca, soruşturmadan el çektirilen savcıların Ankara'da görev yapmaya devam edeceği açıklandı.

Açıklamada görevlendirilen başmüfettişlerin yaptığı inceleme sonucunda, bazı iddialara ilişkin olarak sorumluluğu gerektirebilecek bir kısım hukuka aykırılıklar tespit edildiği, Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkaslan, Abdülvahap Yaren ve Mehmet Tamöz'ün savunmalarının istendiği vurgulandı.

Savcıların, mahkeme kararıyla şüphelilerin bazı mal varlıklarına el konulmasının reddedilmesine rağmen bunlara el konulmasını sağladığı, bu amaçla ilgili yerlere yazılar yolladığı vurgulandı.

"Tahrifat Yapıldı"

Ayrıca savcıların mahkeme kararındaki el koyma ile ilgili kısmı kapatmak suretiyle tahrifat yaptığı da açıklamada yer aldı.

HSYK teftiş kurulunun savcılarla ilgili raporunu görüşerek ilgili savcılar hakkında geçici tedbir uygulanması talebini reddetti ve savcılardan son savunmalarını istedi.

Ayrıca kovuşturma yönünden konu incelemeye alındı.

Kurulun kararını açıklayan Başkan Vekili Hamsici, şu bilgileri verdi:

CEZA DAVASI AÇILABİLECEK

Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nce şüphelilerin adına kayıtlı taşınmazlara, hava, deniz ve kara taşıtlarına, ortağı oldukları şirketlerdeki ortaklık paylarına el koyma kararı verilmiştir.

Şüphelilerin ortağı olduğu şirketlerin adına kayıtlı taşınmazlara, hava, deniz ve kara taşıtlarına el konulması talebi reddedilmiştir. Böyle olduğu halde, adı geçen savcılar şirketlerin adına kayıtlı mallara da el konulmasını sağlamışlardır.

Bu amaçla ilgili yerlere yazılar yollamışlar, yolladıkları müzekkerelere mahkeme kararını eklerken, kararın şirketlerin mal varlığına el konulması talebinin reddine ilişkin kısmını kapatmak suretiyle tahrifat yapmışlardır."

HSYK müfettişleri, raporda üç savcı için bazı tavsiyelerde bulundular. Müfettişler ilk olarak, disiplin cezası önerdi. İkinci olarak, soruşturma süresince savcıların tedbiren görevden uzaklaştırılmalarını tavsiye etti.

Raporun sonunda, resmi evrakta tahrifat yaptıkları gerekçesiyle üç savcı hakkında kovuşturma açılması talep edildi. Son tavsiye, savcılar hakkında evrakta sahtecilik suçlamasıyla ceza davası açılması anlamına geliyor. TCK'da "evrakta sahtecilik" suçu 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor.

GÖREVDEN ALMA YOK

Hemsici, HSYK'nın rapor ışığında savcılar hakkında disiplin soruşturması açılmasına karar verdiğini ancak savcıların görevden alınmasına gerek görülmediğini belirtti. Hemsici ceza davası açılması yönündeki kanaatin ise incelemeye alındığını kaydetti.

(TRT / SABAH)

HABERE YORUM KAT