Dempsey: Irak'ta Daha Fazla Üs Açılması Gerekebilir

12.06.2015 02:08
Dempsey: Irak'ta Daha Fazla Üs Açılması Gerekebilir
ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, IŞİD ile mücadelede Irak’ta farklı noktalarda daha fazla üs açılmasının gerekebileceğini söyledi.

Martin Dempsey, İtalya’ya giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın açıkladığı Irak’a ilave 450 asker gönderme kararının, IŞİD’e karşı yürütülen kampanyayı güçlendirmek için ABD’nin katkılarının doğal bir uzantısı olduğunu ifade etti.

Dempsey, “Bu oyunu değiştirecek bir durum mu? Hayır, bu yürütülmekte olan kampanyayı daha güvenli kılacak bir genişleme. Oyunu değiştirecek adımlar Irak hükümetinin kendisinden gelmek zorunda” diye konuştu.

Takaddum üssündeki Amerikan personelinin en önemli misyonunun, Irak ordusunun organize edilmesinde ve karşı saldırıya geçmesinde yardımda bulunmak olacağını dile getiren Dempsey, gönderilecek ek askerlerin ivedi bir şeklide sonuç üretemeyeceğini dile getirdi. Ancak Dempsey, bunun, daha fazla Amerikan askeri göndermeyi gerektirecek şekilde Irak’ın başka yerlerinde de uygulamak üzere model teşkil edeceğini kaydetti.

Oluşturulan bu modelin Iraklı güvenlik güçlerinin kapasitelerini artırmaya olanak sağlayacağına vurgu yapan Dempsey, “İlave tesislerin gerekip gerekmeyebileceği konusunu her zaman değerlendiriyoruz” dedi.

Dempsey, ilave yerlerin belirlenmesinde de seçilecek noktaların önemine işaret etti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Steve Warren da Pentagon’da konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Takaddum’da yaptığımız, başka yerlerde de yapmayı düşünmekte olduğumuz bir şey. Bu değerlendirmelerimize Takaddum’da olanlar ışık tutacak” ifadesini kullandı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim