1. HABERLER

  2. HABER

  3. Demirtaş'tan İtiraf: PKK Üç Ayda Çekilecekti
Demirtaş'tan İtiraf: PKK Üç Ayda Çekilecekti

Demirtaş'tan İtiraf: PKK Üç Ayda Çekilecekti

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, hükûmet kanadının sık sık dillendirdiği "PKK çekilecekti, vazgeçti." iddiasıyla ilgili itirafta bulundu. Demirtaş, örgütün üç ay içinde çekilmesinin planlandığını doğruladı.

A+A-

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, PKK'nın Türkiye sınırlarını terk etmesiyle ilgili itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu. Demirtaş, PKK'nın üç ay içinde çekilmesi için plan yapıldığını ancak daha sonra örgütün vazgeçtiğini söyledi.

Radikal internet sitesine konuşan Demirtaş: "Kandil çok riskli bulmasına rağmen Öcalan’ın yine de başlayın sözleriyle çekilmeye başladı. Türkiye’deki tüm güçlerin toplanıp çekilmesiyle ilgili bir takvim öngörmüşlerdi. Üç ay kadar bir süre hesaplamışlardı. Biz bu takvimi hükûmete ilettik, hükûmet de memnuniyet duyduğunu açıkladı." dedi.

Öcalan da ‘Çekilsin’ Talimatı Vermiş

Demirtaş ayrıca Öcalan'ın da kendilerine "PKK'nın bir an önce çekilmesi” talimatını verdiğini itiraf ederek: "Benim de katıldığım İmralı görüşmelerinin ilk zamanlarında Öcalan geri çekilmenin çok hızlı olması gerektiğini düşünüyordu. ‘Bu iş gecikmemeli, devletle anlaştık ve çekilme için gerekli yasayı çıkaracaklar. Biz de çekilmeyi hızla gerçekleştirmeliyiz ki provokasyonlar yaşanmasın.’. Böyle diyordu. ‘Biz devlet heyetiyle anlaştık, yasa çıktı çıkacak.’ diye ifade ediyordu." şeklinde konuştu.

“Bülent Arınç’ın Sözleri Şok Etkisi Yarattı”

Demirtaş şöyle konuştu:

“Çekilmenin başlamasının üzerinden birkaç gün geçmişti ki hükûmet sözcüsü Bülent Arınç bir basın toplantısında bir soru üzerine ‘Cehennemin dibine kadar yolları var, buyursunlar istedikleri yere çekilsinler’ dedi. Bu açıklama Kandil’de şok etkisi yarattı. O zamanlar ben de gidip geldiğim için bizzat şahit oldum.

Samimiyetimle söylüyorum şok oldular. Çünkü ortada yasa yokken, sadece Öcalan’ın ‘Biz yine de çekileceğiz, hemen sonrasında da çözüm olacak.’ sözüne güvenerek çekilmeye başlamışlardı. Zaten çok tedirgin ve güvensizdiler. Bu açıklamaya çok sert tepki göstermelerine karşın süreci durdurmadılar. Fakat sonrasında Kandil ve bölge ziyaretlerimizde hep şunlar konuşuldu: Bizim boşalttığımız gerilla alanlarına hızla kalekollar yapılmaya başlandı. Madem çözüm olacak, madem biz dağdan iniyoruz, bu dağların başına kalekollara ne lüzum var…”

Kaynak: Dünya Bülteni

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

3 Yorum