Demirtaş'ın "Askeri Baraj" Söylemi Cizre'yi Hayattan Kopardı

21.08.2015 16:36
Demirtaş'ın "Askeri Baraj" Söylemi Cizre'yi Hayattan Kopardı
Demirtaş PKK'nın geçiş yolu olan Cizre'ye yapılan baraj ve Cudi dağındaki yol yapımı için, "Yaptıkları sulama veya enerji barajı değil. Askeri baraj. Gerillanın geçiş yapmasını engellemek için yapılan bir baraj" demişti.

Yapımına 1997 yılında başlanan Şırnak-Cizre bölünmüş duble yolu inşaatı, dün PKK'lılar tarafından şirkete ait 30 aracın yakılması ile durduruldu. Şırnak-Cizre yolunda 3 adet 700 metre, 1 adet de 780 metre uzunluğunda tüp tüneller ve 400 metre uzunluğunda bir viyadük yer alıyordu. Şırnak ile Cizre arasından geçen Kasrik Deresi üzerinde yapılması planlanan ve karayolu ile birçok köyü sular altında bırakacak olan Cizre Barajı nedeniyle Şırnak-Cizre arasında yeni duble yol yapım çalışmalarına Cudi Dağı'nda başlanmıştı.

İki kez basıp ateşe verdiler

4 tünelin yapımının bittiği, viyadük için ise çalışmaların başladığı bu günlerde PKK'nın araç yakmasıyla yol çalışması durduruldu. PKK'lıların geçiş güzergahı üzerinde bulunan Cudi Dağı'nda yol yapım çalışmaları için kurulan şantiye PKK'lılar tarafından şimdiye kadar iki kez basılarak, iş makineleri yakıldı.

resized_29a83-a505967_07.jpg
Cudi'nin altına 4 dev tünel açıldı

PKK'lıların saldırılarına rağmen devam eden yol yapım çalışmaları kapsamında Şırnak ile Silopi arasındaki Çağlayan mevkiinden Şırnak'ın İkizce köyü yakınlarında son bulan 3 adet 700 ve 1 adet 780 metre uzunluğunda 4 tünel açıldı. Cudi Dağı'nın altından geçen tünellerdeki yol yapım çalışmaları devam ederken, bölgede zaman zaman meydana gelen çatışmalar ise çalışanları tedirgin ediyordu.

Firma kalan malzemelerini toplayıp gitti

Son olarak dün bir grup PKK'lı tarafından basılan yol inşaatında toplam 30 araç yakılarak kullanılamaz hale getirildi. Araçların yakılmasından sonra ellerinde araç kalmayan firma yetkilileri, malzemelerini toplayıp yol yapım inşaatını durdurdu. Yol yapım çalışmalarına tekrar ne zaman başlanacağı ise bilinmiyor.

15 dakikaya düşürecekti

Şırnak-Cizre karayolunun faaliyete geçmesiyle birlikte 45 kilometre olan ve yaklaşık 50 dakika süren mesafe 35 kilometre, zaman olarak ise 15-20 dakikaya düşecekti.

resized_07d52-a505967_05.jpg


Demirtaş: Oradan gerilla geçiyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bir süre önce Radikal'e verdiği röportajda, bölgede yapılan baraj ve yol inşaatları için konuşmuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu için Demirtaş, "Evet, başbakan bunu anlamıyor, anlatmak istiyorum. Yaptıkları sulama veya enerji için kullanılacak bir baraj değil. Askeri bir baraj. Gerillanın dağları ovaları kullanarak geçiş yapmasını engellemek için oraları suyla doldurmak için yapılan bir baraj. Dağın tepesine yapılan yollar... Duble yollar değil bunlar" demişti.

"Askeri baraj" yalanı ile yakıyorlar

"Askeri baraj" kavramı ile PKK'ya yakıp yıkma meşruiyeti sağlayan Demirtaş'ın bu açıklamasından sonra çok sayıda şantiye ateşe basıldı, iş makineleri ateşe verildi ve çalışanlar tehdit edilerek inşaatları bırakmaları sağlandı.

 

İHA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim