1. HABERLER

  2. HABER

  3. Demirtaş Kimleri Kastetti?
Demirtaş Kimleri Kastetti?

Demirtaş Kimleri Kastetti?

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette partisindeki bazı isimlerin “Erdoğan sevdalısı” olduklarını ve bu yüzden milletvekili listesi dışında kaldıklarını söyledi.

A+A-

Gazetecilerin “Seni başkan yaptırmayacağız söylemini partide danışmadan söylediğinize yönelik eleştiriler var.” hatırlatmasına yanıt veren Demirtaş, “Parti içinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında. Bizden çok Erdoğan’ı sevip sayarak, AKP ile ilişki kurarak, AKP’ye neredeyse yalakalık yaparak sorunun çözülebileceğine inanıyordu bu tipler. Zaten bunların eski milletvekili olmasının da nedeni budur.” dedi.

Al Jazeera kimi kastettiğini sormak üzere aradı ancak Demirtaş'a ulaşamadı. Çok sayıda eski ve yeni HDP milletvekilinin “Bu isimler kim?” sorusuna verdiği yanıtlar ise bazı isimler üzerinde yoğunlaşıyor.

Sakık: Sözlerine Açıklık Getirsin

İsmini vermek istemeyen bu HDP’lilerin dile getirdiği ortak isimlerden milletvekilliğinden istifa edip aday olan ve Ağrı Belediye Başkanı seçilen Sırrı Sakık oldu. Sakık’ın milletvekilli olduğu dönemde Erdoğan’ın olduğu tüm ortamlarda kendisiyle selâmlaştığı, sohbet ettiği, yakın temas kurduğu, bu yüzden de Demirtaş’ın bir numaralı hedefi olduğu belirtildi.

Al Jazeera’nin görüştüğü Sakık, Demirtaş’a sözlerine açıklık getirme çağrısı yaptı:

“Buna açıklık getirmesi lâzım, her tarafa çekilecek açıklamalara gerek yok. Direkt isim söylemesi gerek. Her seçimde aday olmam için birkaç ilden teklif alırım. Üstelik ben eski değilim, hâlen aktif siyasetin içindeyim. Uzun yıllardır hareketimizin önem verdiği bir kentte seçimi kimse alamamış ben iki defa almışsam bunun bir anlamı vardır. Ben siyaseten yola devam ediyorum.”.

Sakık ayrıca “1 Kasım seçimleri öncesinde bana Gaziantep'ten İzmir'e kadar birçok ilde adaylık teklif edilmişti. Ama ben Ağrı'da ihtiyaç olduğu için bu teklifleri kabul etmedim.” dedi.

Adil Zozani Eleştirmişti

7 Haziran döneminde liste dışı kalan vekillerden biri de Hasip Kaplan. Kaplan’ın ismi de bu doğrultuda dile getiriliyor. Al Jazeera’nin ulaştığı Kaplan da bu değerlendirmelere tepkili:

“Partide iki dönem kuralı var. Ben bu kural yüzünden aday olmadım. Kimi kastettiğini Demirtaş’a sormak lazım.”.

Demirtaş’ın hedef aldığı konusunda birçok HDP kaynağının hemfikir olduğu isimlerden biri ise Hakkâri eski milletvekili Adil Zozani. Liste dışı kaldığı 1 Kasım seçimleri sonrasında konuşan Zozani, “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganının yanlış olduğunu açıkça dile getirmişti. Akşam gazetesine konuşan Zozani, parlamenter sistem tartışmasına kapıları kapatmanın doğru olmadığını söylemişti.

Bu üç isim de bugün milletvekili değil. Demirtaş da zaten açıklamasında “bunlar eski milletvekilleri” dedi. Ancak parti içinde çözüm sürecinin geldiği noktada HDP’nin rolü ve hükûmet ile ilişkiler tartışmasını da dikkate alan bazı kaynaklar Selahattin Demirtaş’ın hâlen milletvekili olan bazı isimleri de kastetmiş olabileceği görüşünde.

“Seni Başkan Yaptırmayacağız” Gerilimi Yeni Değil

HDP’de Demirtaş’ın 7 Haziran seçimleri öncesindeki “Seni başkan yaptırmayacağız” çıkışı uzun zamandır kapalı kapılar ardında süren bir tartışma ve gerilim konusu. Bu söylemin kısa vadede yani 7 Haziran seçimlerinde partiye oy getirdiği ancak uzun vadede hem çözüm sürecine hem de siyaseten partiye zarar verdiği belirtiliyor.

“Çözüm süreci devam ederken Erdoğan’ın seçim kampanyasında bir numaralı hedef hâline getirilmesinin” doğru bulunmadığı ve bunun bazı isimler tarafından yine kapalı kapılar arkasında konuşulduğu belirtiliyor. Bu tartışmada Demirtaş'ı eleştiren isimler arasında hâlen milletvekilliği yapan ya da parti yönetiminde olan isimler de yer alıyor.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT