1. HABERLER

  2. HABER

  3. Demirtaş: Görüşme Olursa Grev Biter
Demirtaş: Görüşme Olursa Grev Biter

Demirtaş: Görüşme Olursa Grev Biter

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, İmralı’ya düzenli gidişin sağlanması halinde açlık grevi eylemlerinin sonlandırılacağını söyledi.

A+A-

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevindeki mahkûmlarla yaptıkları görüşmelerde Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması halinde eylemin biteceği sinyalini aldıklarını söyledi.

Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Av. Meral Danış Beştaş ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kızılcahamam’daki “Terörist başıyla ailesi görüşebilir; ama avukatlar noktasında, onu bir kenara koyun” şeklindeki açıklamalarını hatırlatan bir gazeteciye Demirtaş, şu yanıtı verdi: “Başbakan’ın bu açıklamalarında çok açık şekilde bu hukuksuzluğun devam edeceğine dair izlenim edindik. Bu doğru bir yaklaşım değil. Bir defa avukatların hükümlüler ile tutuklular ile görüşmesi ceza muhakemesi kanununda düzenlenmiştir. Yani Başbakan’ca tanınmış bir yetki değil. ‘Başbakan arzu ederse görüştürür arzulamaz ise görüştürülmez’ diye bir kanun yok. Bu bir anayasal haktır. Açlık grevlerinin bu kadar kritik bir aşamaya geldiği bir dönemde ben Başbakan’ın biraz daha dikkatli, duyarlı açıklamalar yapması, somut adımlar atması konusunda bir kez daha çağrı yapmak istiyorum.”

HABERE YORUM KAT

1 Yorum