Demirtaş: Görüşme Olursa Grev Biter

05.11.2012 13:53
Demirtaş: Görüşme Olursa Grev Biter
BDP Eşbaşkanı Demirtaş, İmralı’ya düzenli gidişin sağlanması halinde açlık grevi eylemlerinin sonlandırılacağını söyledi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevindeki mahkûmlarla yaptıkları görüşmelerde Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması halinde eylemin biteceği sinyalini aldıklarını söyledi.

Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Av. Meral Danış Beştaş ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kızılcahamam’daki “Terörist başıyla ailesi görüşebilir; ama avukatlar noktasında, onu bir kenara koyun” şeklindeki açıklamalarını hatırlatan bir gazeteciye Demirtaş, şu yanıtı verdi: “Başbakan’ın bu açıklamalarında çok açık şekilde bu hukuksuzluğun devam edeceğine dair izlenim edindik. Bu doğru bir yaklaşım değil. Bir defa avukatların hükümlüler ile tutuklular ile görüşmesi ceza muhakemesi kanununda düzenlenmiştir. Yani Başbakan’ca tanınmış bir yetki değil. ‘Başbakan arzu ederse görüştürür arzulamaz ise görüştürülmez’ diye bir kanun yok. Bu bir anayasal haktır. Açlık grevlerinin bu kadar kritik bir aşamaya geldiği bir dönemde ben Başbakan’ın biraz daha dikkatli, duyarlı açıklamalar yapması, somut adımlar atması konusunda bir kez daha çağrı yapmak istiyorum.”

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim