1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Demirel’in Yargılanmaması Adaletsizlik Olur!’
‘Demirel’in Yargılanmaması Adaletsizlik Olur!’

‘Demirel’in Yargılanmaması Adaletsizlik Olur!’

Sivil Toplum Kuruluşları, Demirel’in yargılanmasını istiyor. ÖZGÜR-DER Başkanı Rıdvan Kaya; “Demirel’in yargılanmaması adaletsizlik olur” derken, TİYEMDER Başkanı Selahattin Yazıcı ise, “Demirel vatan hainliği ile yargılanmalı” dedi.

A+A-

28 Şubat 1997’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının tutanaklarının ortaya çıkmasıyla eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in gerçek yüzü de bir kez daha ortaya çıktı. 28 Şubat Mahkemesi’ne sunulan MGK tutanaklarıyla yıllar boyu bazı kesimlerce ‘Dindar Demirel’ propagandası yapılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, “8 yıllık temel eğitim uygulanmalıdır. Tarikatlar kapatılmalı, kıyafet kanunu uygulanmalıdır. Şimdi bu tedbirler arasında hassas bir konu var. O da kamuoyunda Kur’an Kursları, İmam Hatip Okulları kapatılıyor imajı yaratılmamalı” şeklindeki sözleri kayıt altına geçirilirken, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, artık Demirel’in de yargılanması gerektiğini söylediler.

Kaya: Demirel’in Yargılanmaması Adaletsizlik Olur

Süleyman Demirel’in ‘dindar’ algısının 28 Şubat dönemiyle tamamen tarumar olduğunu belirten ÖZGÜR-DER Başkanı Rıdvan Kaya; “Demirel’in gerek 28 Şubat dönemi, gerekse öncesinde yaptığı işler ve söylediği sözler halen hafızalardadır. ‘Başörtülüler Arabistan’a gitsinler’ ve klasik müziği işaret ederek, ‘İşte çağdaş Türkiye bu’ gibi sözleri Demirel’in ‘Dindar’ algısının demode ve sadece politik olarak oluşturulmuş istismara yönelik bir algı olduğunu zaten ispatlamıştır” dedi. Kaya,  Demirel’in nasıl bir kimliğe sahip olduğundan öte 28 Şubat döneminde önde giden sivil siyasetçi konumundan dolayı yargılanmamasının tartışılması gerektiğini söyleyerek, “O da 28 Şubat davası sanıkları arasında yerini almalıydı. 28 Şubat davasında askeri kanat yargılanırken darbenin baş aktörü Süleyman Demirel’in yargılanmaması adaletsizlik olur” diye konuştu.

Yazıcı: Vatan Hainliği İle Yargılanmalı

Tüm İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Mezunları Derneği (TİYEMDER) Başkanı Selahattin Yazıcı da 28 Şubat tutanaklarıyla Demirel’in icraatlarının artık daha iyi anlaşıldığını kaydederek, “71 muhtırasında şapkasını alıp gitmesi, 80 darbesinde tekrardan şapkasını alıp gitmesi ve 28 Şubat’ta vesayete teslim olması Demirel’in esasen siyasi hayatının o pragmatik yönünü olduğunca ortaya çıkaran bir durumdur” ifadelerini kullandı.

“Benim kanaatimce Demirel 71 darbesi, 80 darbesi ve 28 Şubat post-modern darbesiyle alakalı mutlaka muhakeme edilmesi lazım. Hatta ve hatta Ergenekon davasıyla da ilişkilendirilmesi lazım. Çünkü dönemin bürokratlarının tamamı Demirel’in atamış olduğu bürokratlardır” diyen Yazıcı, Demirel ile emir komuta içerisinde düzenli olarak çalışan ekibi yargılanırken kendisinin bu işin dışında tutulmasının söz konusu olamayacağını, ancak Cumhurbaşkanlığı makamının sadece ‘vatan hainliği’ suçuyla yargılanabileceğinden dolayı yargılanamadığını ifade ederek, “Bana sorarsanız bir ülkeyi sadece maddi boyutlarıyla 300-400 milyar dolar zarara sokan bir anlayışın vatan hainliğinden de yargılanması lazım. Manevi boyutlarını bir kenara bırakalım, çünkü onun ölçüsünü bile alamazsınız” şeklinde konuştu.

Naim Taşbaşı / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

2 Yorum