1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Demirel de Sanık Sandalyesine Oturtulmalı”
“Demirel de Sanık Sandalyesine Oturtulmalı”

“Demirel de Sanık Sandalyesine Oturtulmalı”

Bekir Yıldız, “Demirel de sanık sandalyesine oturtulmalı. Darbenin sivil aktörlerinden Demirel yaptıkları ve yapmadıkları ile ilgili hesap vermeli” dedi.

A+A-

28 Şubat sürecinin en büyük mağdurlarından dönemin Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, darbecilerin yargılandığı davayla ilgili Akit’e çarpıcı açıklamalar yaptı.

Yıldız, Türkiye’de darbenin ve darbeci zihniyetin şekil değiştirdiğini ve tedbirli olunması gerektiğini vurguladı. Gezi olaylarına askerin destek vermesi durumunda darbenin gerçekleşebileceğini belirten Yıldız “28 Şubat darbesi ve Gezi Parkı olayları bu millete çok şey öğretti, darbelere karşı milletin refleksinin gelişmesine sebep oldu. 28 Şubat darbesinde olduğu gibi Gezi olaylarında asker bir sınavdan geçti ve asker son sınavından başarıyla çıktı. Askerin Gezi’ye destek vermemesi darbeci zihniyetin umutlarını da iyiden iyiye çökertti” dedi.

DEMİREL’İ SANIK SALDALYESİNDE GÖRMEK İSTİYORUZ

Darbenin sivil ayağının da hâkim önüne çıkarılmasını isteyen Yıldız, “Demirel de sanık sandalyesine oturmalı” diye konuştu. Yıldız, şöyle devam etti: “Darbenin en önemli sivil aktörlerinden olan Süleyman Demirel’den yaptıkları ve yapmadıklarıyla ilgili hesap sorulması gerekiyor. Eğer bir suç varsa bu kişi Cumhurbaşkanı bile olsa cezasız kalmamalı. Demirel o dönemde yuvarlak ifadeler kullanarak darbeyi destekledi. Demirel mahkeme önüne çıktığında ‘ben bunu söyledim, bunun neresi suç’ diyecektir. Ancak Demirel’in sanık sandalyesine bile oturtulması çok önemlidir.”

Bekir Yıldız, bugün gelinen noktanın ülke adına sevindirici olduğunu belirtti. 1997 yılından 2013 yılına Türkiye’de birçok şeyin değiştiğini söyleyen Yıldız, TSK’nın artık asli vazifesini yapmaya başladığını dile getirdi. Yıldız, “Bu davayla birlikte demokraside birçok taş yerine oturuyor. Siyasiler görevlerini biliyor, asker yapması gereken işinin dışındaki işlere karışırsa bunun cezasının bir gün önüne çıkacağını görüyor. Bunlar ülkemiz için çok büyük kazanımlar. Buna herkesin sahip çıkması gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT