1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Değişmez Madde’ Anayasa’da Olmaz
‘Değişmez Madde’ Anayasa’da Olmaz

‘Değişmez Madde’ Anayasa’da Olmaz

Türkiye’nin seçimden sonra kilitleneceği en önemli konu Anayasa değişikliği olacak. Yeni Anayasa’nın en çok üzerinde tartışılması beklenen ‘değişmez maddeler’i yine gündemde. Gelişmiş ülkelerdeki uygulamalara dikkat çeken Anayasa hukukçuları, “Anayasa’da

12 Mayıs 2011 Perşembe 02:11A+A-

Seçimden sonra yapılması beklenen en önemli konuların başında anayasa değişikliği geliyor. Seçime bir ay kalırken yeni anayasanın nasıl olması gerektiği konusu da tartışılıyor. Anayasa değişikliği konusu İstanbul Üniversitesi'nde dün düzenlenen "Uluslararası Anayasa Kongresi"nde de gündeme geldi. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde düzenlenen "Uluslararası Anayasa Kongresi"nde konuşan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Anayasa'daki değişmez maddeler konusunda hiçbir rahatsızlığının olmadığını, ancak maddelerin yorumundan kaynaklanan bir rahatsızlığının bulunduğunu kaydetti. Yeni dönemde tartışma konusunun, Anayasa yapım süreci olduğunu ifade eden Burhan Kuzu, yeni Anayasa çalışmasında kuralcı yöntemden uzaklaşılması gerektiğini vurguladı.

Kuzu, "Yani her şeyi Anayasa'ya yazmama biçiminde. Mevcut Anayasamız çok abartılı. Anayasa'da, çok uzun cümlelerle yazılmış metinler var. Bunları ayıklamamız gerekiyor, bundan uzaklaşmalıyız. Bunlar bir süre sonra çağın gerisinde kalıyor. Türkiye şartlarında bunu da her zaman yapamıyorsunuz. Zaman zaman o kadar yanlış yorumlar yapılıyor ki olmadık yerlere çekiliyor" dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ 367'YE BALIKLAMA DALDI

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ''367 krizi'' yaşandığını hatırlatan Kuzu, "Ben senelerce düşünsem böyle bir şey aklıma gelmez ama maalesef bu memlekette birileri bunu ortaya attı. Anayasa Mahkemesi, sağ olsun buna balıklama daldı ve böyle bir karar verdi. Türkiye de çok sıkıntılar çekti bundan dolayı. Zaman zaman söylenir, cumhurbaşkanını halk seçecek... Doğrudur efendim, bunun altyapısı yapılmadan bu yola gidildi. Bu da doğrudur ama bu Türkiye'de acaba sistem çok rahat çalışıyor mu da... Bu manada cumhurbaşkanının konumu meselesi, bunlar da masaya yatırılmalı" ifadelerini kullandı.

"DEĞİŞMEZ MADDELERİN YORUMUNDAN RAHATSIZIM"

Anayasa'daki 'değişmez maddeler' konusuna da değinen Burhan Kuzu, ''Benim değişmez maddeler konusunda prensip olarak hiçbir rahatsızlığım yok. Rahatsızlığım, bu maddelerin yorumundan kaynaklanıyor. Türkiye'de maalesef bu maddeler öyle özgürlük aleyhine yorumlanıyor ki zaman zaman dünyanın dışındaki bir ülke konumuna geliyoruz. Bunlardan kaçındığımız sürece, ben şöyle görüyorum: Demokratik, laik, hukuk, sosyal devlet gibi insan haklarına saygıya dayanan devlet kavramları aslında bugün dünyanın getirmiş olduğu tabloya baktığımız zaman bu manada çok güzel bir noktaya geldiğini görüyoruz. Türkiye'de bu noktada özellikle değişik sorunların yaşandığını görüyoruz" şeklinde konuştu.

ÖZBUDUN: DEĞİŞMEZ MADDE YOKTUR

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun ise Akit'e yaptığı değerlendirmede Anayasa'daki her maddenin değişebileceğini ifade etti. "Anayasa değişmez bir metin değildir" deyen Prof. Özbudun, "Çünkü anayasa insanlar ve toplumlar için yapılmıştır. Anayasaların değişmesi doğaldır. Yeni anayasa yapmak iktidara bağlıdır. Böyle olunca değişmez maddelerin değişmezliği de soru işareti oluyor. Çünkü hiçbir kuşağın kendisinden sonra gelecek kuşakları ebediyen bağlama hakkı yoktur. Buna ne ahlaken ne hukuken ne de siyaseten hakkı yoktur" dedi.

AVRUPA'DA DEĞİŞMEZ MADDE YOK DENİLECEK KADAR AZ

Anayasanın birinci maddesi olan "Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir" ifadesinin dışındaki bütün maddelerin değişebileceğini ifade eden Prof. Dr. Ergun Özbudun, Avrupa ülkelerindeki anayasalara dikkat çekti. Avrupa'daki anayasalarda değişmez maddelerin yok denecek kadar az olduğunu anlatan Özbudun, "İtalya ve Fransa anayasalarının birinci maddeleri dışındaki tüm maddeleri değişebiliyor. Bu iki ülkenin anayasasındaki birinci madde de bizdeki gibi devletin şekli ile ilgili" diye konuştu. Anayasa'nın değişmez maddelerinin yorumlanmasından kaynaklanan sıkıntıların geçmişte çok yaşandığını ifade eden Özbudun, bu yorum farkından dolayı Parlamentonun yaptığı Anayasa değişikliklerinin bile iptal edildiğine dikkat çekti

HALİL CÖMERT / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum