De Mistura: Suriye Müzakereleri Yine Tıkanabilir

30.06.2016 14:54
De Mistura: Suriye Müzakereleri Yine Tıkanabilir
De Mistura, bazı garantiler almadan Suriye'deki tarafları toplamayacaklarını açıkladı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de temmuz ayında müzakerelere dönülmesini amaçladıklarını ancak bazı garantiler almadan tarafları toplayamayacağını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'deki siyasi geçiş süreci ve müzakerelerdeki son durumu görüştü.

Konsey'de kapalı gerçekleşen toplantının ardından basına açıklama yapan de Mistura, konuşmasının başında İstanbul'daki terör saldırısına değindi.

"Bu saldırı, BM Güvenlik Konseyi'ndeki tüm taraflara terörle mücadelenin öncelik olduğunu ve bunun hep öncelikli olması gerektiğini hatırlattı" ifadelerini kullanan de Mistura, "Suriye ve Irak'ta terörü yenmek siyasi geçiş sürecinin başarılmasını gerektirir. Böylece terörün kaynağı kurutulmuş olur." dedi.

Suriye müzakerelerinin yeniden başlamasına ilişkin de konuşan de Mistura, "toplantı olsun diye toplantı" yapmayacaklarını belirterek, "İstersek yarın toplanabiliriz ancak amacımız bu değil." ifadelerini kullandı.

Müzakereler için temmuz ayında belirli bir tarih veremeyeceğini, siyasi anlamda ilerleme şansı olması halinde ancak müzakerelere başlanacağını belirten de Mistura, "Eğer temmuzda müzakerelere başlayabilirsek ağustosta siyasi geçiş için hala bir şans olabilir. Temmuz ayı içinde müzakerelere dönmeyi hedefliyoruz ancak bazı garantiler verilmeden başlayamayız." dedi.

Bazı somut ilerlemeleri görmeleri gerektiğini de belirten de Mistura, müzakere için tarafların ve Uluslararası Suriye Destek Grubu eş başkanları ABD ve Rusya'nın kararlı olması gerektiğini söyledi.

De Mistura, muhtemel müzakerelere Kürt grupların çağrılıp çağrılmayacağı sorusu üzerine de bu konunun sürekli gündeme getirildiğini kaydederek, "Bunun önünde bazı engeller var. Bunlardan birisi Suriyeli Kürtlerin federalizm yanlısı olduklarını açıklamaları. Bu durum tüm diğer tarafları provoke ediyor ve reaksiyona neden oluyor. Onların sesinin duyulması için de bir yöntem bulmaya çalışıyoruz." dedi.

Etiketler:
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim