1. HABERLER

  2. HABER

  3. DBP'den HDP'ye Eleştiri: Kimi Tutumlarını Kabul Etmiyoruz
DBP'den HDP'ye Eleştiri: Kimi Tutumlarını Kabul Etmiyoruz

DBP'den HDP'ye Eleştiri: Kimi Tutumlarını Kabul Etmiyoruz

DBP Eş Genel Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek partilerinin PM ve MYK toplantılarının sonrasından açıklama yaptılar. Açıklamada HDP ve HDP’li bazı milletvekillerine eleştiriler yöneltildi.

A+A-

Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek partilerinin bugün gerçekleşen Parti Meclisi ve MYK toplantıları sonrası alınan kararlarla ilgili basın açıklaması düzenledi. Yüksek yaptığı açıklamada  "HDP ve kimi HDP milletvekilleri dahil olmak üzere, kimi demokrat olarak geçinen aydın, yazar çevreler dahil olmak üzere şu ana kadar seçim sonuçları ve yaşanan bu süreçle alakalı, halkın geliştirmiş olduğu mücadele ile alakalı olarak ortaya koydukları kimi tutumları biz doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz" dedi.

Ülkede başkanlık sistemini tartışmanın serbest, demokratik özerklik sistemini tartışmanın ise yasak olduğunu söyleyen Yüksek, "Bu ülkede nasıl bir rejim olmasını gerektiğini tartışamayacak mıyız? Bunun adı o zaman faşizmdir. Başkanlık sistemi dışında hiçbir alternatif tartışılamaz. Ülkenin geleceği ile ilgili söz söyleme hakkına sahibiz” dedi. 

HDP’YE ELEŞTİRİ

Yüksek bazı HDP’li milletvekillerinin açıklamalarını eleştirerek şunları söyledi:

“HDP milletvekilleri dahil olmak üzere demokrat olarak geçinen aydın yazarların seçimden sonra ortaya koydukları tutumları kabul etmediklerini vurgulayan Yüksek, AKP'nin seçim sürecinde uygulamış olduğu katliamlar ve baskı politikaları görmeyerek, halkın demokratik mücadelesini anti propaganda olarak değerlendirilmesinin doğru bir tutum olmadığını vurguladı. Yüksek, "Halkı yanında olmaktır doğru olan. Halk yerel demokrasi istiyor. Halkın yanında olmak yerine, devletin şu an ki katliamlarını meşrulaştırmak üzere söylem kabul edilemez. Bir yandan başkanlık sistemine karşı olduklarını söyleyenler bunun panzehiri olan demokratik özerklik sistemine karşı tutum sergileyeceksin. Siz ne istiyorsunuz?" diye sordu. 

AKP'nin oluşturmaya çalıştığı hegemonyaya karşı halkın, demokrasi güçlerinin mücadelesini olumsuz etkilemeye yönelik tutum ve yaklaşımların olduğuna dikkat çeken Yüksek, herkes kendini netleştirmesi gerektiğini dile getirdi. Yüksek sözlerini şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki dönemde yeni bir anayasa şekillenecek. Bu anayasada bu kesimler nerede olacak. Ya çoğulcu bir anayasa gelişecek, ya da başkanlık sistemi ile ulus devlet sistemi gelişecek. Bu ülkede savaşı bitirecek bir fırsat olarak değerlendirmek gerekiyor. Bu faşizan oluşumu engellemek gerekiyor. Halkların geleceği bu anayasadadır.”

‘HALK BENİMSEMİYOR’

HDP Milletvekili Altan Tan’ın geçtiğimiz günlerde bir gazeteye verdiği röportajda “Kürt halkının yüzde 84.2’si hendek kazmaları, devrimci halk savaşı dedikleri pozisyonu benimsemiyor. Halka rağmen devrim olmaz. Yakarak, yıkarak, halkın yarısını perişan ederek elde edeceğiniz sonuç barış değil. Pirus zaferi, o da zafer değildir” demişti.

Kaynak: İlerihaber

HABERE YORUM KAT