1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Davutoğlu'ndan Esed'e Yanıt
Davutoğlundan Esede Yanıt

Davutoğlu'ndan Esed'e Yanıt

Ahmet Davutoğlu, Esed'in konuşmasına ilişkin, 'Şimdi 60 bin kişinin öldüğü bu büyük yıkımdan sonra, bu boş vaatlerle ve bütün dünyanın tanıdığı Suriye muhalefetini tanımamak suretiyle yol almak mümkün değil' dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Beşşar Esed'in konuşmasına ilişkin, 'Şimdi 60 bin kişinin öldüğü bu büyük yıkımdan sonra, bu boş vaatlerle ve bütün dünyanın tanıdığı Suriye muhalefetini tanımamak suretiyle yol almak mümkün değil' dedi.

Bakan Davutoğlu, Swissotel'de düzenlediği basın toplantısında 5. Büyükelçiler Konferansı'nı değerlendirerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Beşşar Esed'ın konuşmasını dakika dakika takip ettiğini ifade eden Davutoğlu, 'Özetle şunu söylemem gerekiyor. Maalesef, Beşşar Esed ne Ortadoğu'da olanları ve Ortadoğu halklarının o haklı taleplerini, ne de kendi ülkesinde 2 senelik büyük yıkımın sorumlularını anlamış görünüyor' diye konuştu.

Esed'ın Suriye halkının gönlüne hitap etmediğini, taleplere yönelik anlamlı bir çerçeve sunmaktan uzak olduğunu anlatan Davutoğlu, sorumluluğun sadece dış güçlerde aranmaması gerektiğini kaydetti.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

'Şehirleri bir yıkıma dönüştüren 2. Dünya Savaşı'ndaki gibi hava bombardımanını dışarıdan gelenler mi yaptı ? Halep'in, Humus'un o görüntüsü açıklanabilir mi? Hangi meşru yönetim kendi halklarını, şehirlerini bombalayarak bu yıkımı gerçekleştirebilir? Bütün bunlarda kendi sorumluğunun dışına çıkarak tarihi süreçle ilgili yaptığı tespiti yanlış.

Demek ki bir odaya kapanmış, aylardır sadece kendisine gelen ve kendisine yaranmak için sunulan istihbarat raporlarını okumuş. Eğer Suriye halkına vaat ettiği bir şey varsa, bu şehirleri dolaşsın. Bu açıklamaları kapalı salonda değil, kendi halkı içinde yapsın.'

-'Teklif ettiği yöntemler konusuna gelince...'-

Beşşar Esed'in teklif ettiği yöntemin daha önce de konuşulduğuna dikkati çeken Davutoğlu, 2 yıl önce kendisiyle görüştüklerinde 14 maddede benzer hususların bulunduğunu anlattı.

'O zaman bu kadar büyük yıkım yaşanmamışken harekete geçilmiş olsaydı, o zaman da referanduma, seçime gidilirdi' diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

'Ama artık yaşananlar dolayısıyla inandırıcılığını kaybetti. Şimdi söylediğinde yeni bir şey yok. Aylar önce bize söylediğinin aynısı ama o günden bu yana yaşananlar değişti. O zaman 3-5 bin civarında ölüm vardı. Şimdi 60 bin kişinin öldüğü bu büyük yıkımdan sonra bu boş vaatlerle ve bütün dünyanın tanıdığı Suriye muhalefetini tanımamak suretiyle yol almak mümkün değil.

Biz de İsveç Dışişleri Bakanı ile sabah (yaptığımız değerlendirmede) yeni bir şeyler söylemesi konusuna düşük ihtimal vermiştik ama şu ana kadar yaşadıkları Beşşar Esed'in ne yeni yeni bir şey söylediğini ortaya koyuyor, ne de geleceğe dönük ikna edici perspektif ortaya koyuyor.'

'Esed, aynı metinleri okurken, Suriye'de insanlar yiyecek ekmek bulamıyor'

Uluslararası toplumun insani yardımın ulaşması konusunda acilen harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, 'Esed, aynı metinleri okurken Suriye'de insanlar yiyecek ekmek bulamıyor, ısınamıyor' diye konuştu.

Davutoğlu, Esed'in halkın temsilcileriyle diyalog içine girip geçiş sürecine yönelik görüşmeler yapması gerektiğini de kaydetti.

AA 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum