1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davutoğlu: Yeni Dalgaların Oluşması Önlenmeli
Davutoğlu: Yeni Dalgaların Oluşması Önlenmeli

Davutoğlu: Yeni Dalgaların Oluşması Önlenmeli

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Esas hedef Suriyelileri Suriye içinde tutmak. Şu ana kadar olan yükün paylaşımı önemli fakat yeni dalgaların oluşmasının önüne geçmek lazım" dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Esas hedef Suriyelileri Suriye içinde tutmak.  Şu ana kadar olan yükün paylaşımı önemli fakat bir taraftan da yeni dalgaların oluşmasının önüne geçmek lazım" dedi.

Davutoğlu, yeni yasama yılı resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Suriye'ye ilişkin tezkerede kimyasal silah vurgusunun yapıldığının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, dikkatli okunması durumunda gerekçede BM Güvenlik Konseyi kararına da atfın bulunduğunu söyledi.

Irak'ın kuzeyine yönelik tezkeresinin süresinin, 17 Ekim'de dolacağının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, "Ona vakit var daha. O da gelecek" dedi.

Davutoğlu,  İsviçre'nin Cenevre şehrinde düzenlenen "Suriyeli Sığınmacılara Evsahipliği Yapan Ülkelerle Dayanışma ve Yük Paylaşımı" toplantısına katıldığının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

"Bir BM Güvenlik Konseyi  kararı ya da başkanlık açıklamasının mülteciler konusunda insani durumla ilgili bir BM Güvenlik Konseyi toplantısı yapılması. Şu anda  orada alınan en önemli şey. Biliyorsunuz benim de çağrım olmuştur orada.  Biz istedik ki BM Güvenlik Konseyi'nin bu kararın içinde insani boyuta net bir atıf olsun. Ama 'ayrı bir karar hazırlıyoruz' dediler. Şimdi  onu takip ediyoruz. Cenevre'de o konuda çağrıda bulunduk. Herhalde bugünlerde o konuda bazı ilerlemeler  olabilir."

"Maddi boyutta mı, Türkiye'nin yapacakları boyutunda mı?" sorusuna Davutoğlu, "Hayır genel olarak. Türkiye ile ilgili değil bu. Önemli olan bizim için şimdi esas hedef, Suriyelileri Suriye içinde tutmak.  Şu ana kadar olan yükün paylaşımı önemli fakat bir taraftan da yeni dalgaların oluşmasının önüne geçmek lazım. Oda ancak siyasi bir süreçle  olur. Ya bir siyasi süreç olacak yani  işleyen bir krizin çözümü yönünde ya da oraya insani yardım  girişinin sağlanması için belli garantiler olması lazım. BM Güvenlik Konseyi, Suriye'deki insani durumun geneli ile ilgili bir karar alır, Türkiye veya herhangi bir özel ülke değil" yanıtını verdi.

"Gece gündüz takip ediyoruz"

Pilotlarla ilgili bir gelişme olup olmadığı sorusu üzerine Davutoğlu, konuyu gece gündüz takip ettiklerini, ihmal edilmesinin söz konusu olmadığını ve birçok alanda gündeme getirdiklerini söyledi. Davutoğlu, "Çok üzerinde yorum yaparsak işleyen bazı süreçlere olumsuz etkisi olur" dedi. 

"Suriye'de muhalefetin  bir bölünmüşlüğü var. 'İslam ordusu kuruldu' diye haberler geliyor. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Davutoğlu, "Suriye içinde bu tür konjonktürel değişik şeyler oluyor. Bunları nihai  kertede mutlak bir şey gibi almamak lazım. Alandaki değişmelere veya uluslararası tepkilere paralel farklı yorumlar, yaklaşımlar olabiliyor. Onları gidermeye çalışıyoruz. Mesele Suriye halkının temsilinin sağlanması" karşılığını verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Meclis'te başörtülü vekil neden olmasın" şeklindeki sözünün hatırlatılması üzerine de Davutoğlu, "Ben bütünüyle  özgürlükten yana bir insanım. Başörtüsü konusunda çok sıkıntı yaşamış bir aile olarak da kısıtlama, sınırlama olmasını istemeyiz, her alanda" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT