1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davutoğlu: Ya İdam Kararlarını Veren Mursi Olsaydı?
Davutoğlu: Ya İdam Kararlarını Veren Mursi Olsaydı?

Davutoğlu: Ya İdam Kararlarını Veren Mursi Olsaydı?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Batı'nın Suriye ile Mısır olaylarına yaklaşımını eleştirdi, "Mısır'da İslam argümanı kullanan bir rejim bu kadar idam kararı veriyor olsaydı, şu ana kadar kaç ambargoya muhatap olurdu?" diye sordu.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu 24 televizyonunda soruları yanıtladı, Batı'nın Suriye ile Mısır olaylarına yaklaşımını eleştirdi, "En kolay katlanılan acılar, başkalarının acıları" diye konuştu.

"Sisi için İsrail'in güvenliği Mısır'daki insanın onurundan daha önemli"

Müslümanların acılarına karşı son derece duyarsız bir uluslararası psikolojinin var olduğunu belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Neden IŞİD diye bir vaka İslam'la özdeşleştiriliyor da öldürülen 300 bin Suriyeli İslam'la özdeşleştirilmiyor. 'Bu Müslümanlar niye öldürülüyor' diye neden sorulmuyor. Veya Mısır'da ya da başka bir yerde olsa acaba İslam argümanı kullanan bir rejim bu kadar idam kararı veriyor olsaydı acaba şu ana kadar kaç ambargoya muhatap olurdu? (Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı) Mursi yapsaydı bunu acaba İslam'la ilgili nasıl bir algı oluştururlardı ve ne kadar ambargo uygularlardı. Peki Sisi yaptığında ne fark var? Sisi, Gazze'deki tünelleri kapatıyor çünkü Sisi, Gazze ablukasına yardım ediyor, çünkü Sisi için İsrail'in güvenliği, Mısır'daki insanın onurundan daha önemli. Gazze'ye giden o hayatyolunu kapatmak ne demek, Gazze ablukasına katkıda bulunmak ne demek? Türkiye için böyle bir şey düşünülebilir mi? En karşı olan bile bunu yapmaz, bu farklı bir kültür ama bunu yaptığı için ödüllendiriliyor Sisi ve sessiz kalınıyor."

Davutoğlu, Suriye rejiminin şu ana kadar Müslümanları katlettiği için gözardı edildiğini anlatarak, "Başka bir yönetim olsaydı ve bu kadar katliam yapsaydı herhalde bir şekilde şu anda yerinde oturamazdı. Bunlar acı şeyler ama bilmemiz gereken şeyler. Bizim acımız bizimdir ve emin olun bizim acımıza ağlayacak çok fazla insan bulamayabiliyoruz. O zaman siyasi rekabet yapalım, karşılıklı gerekiyorsa ağır eleştirileri yapalım ama bilelim ki bu ülkelerde yaşayan insanların kaderi ortak. Yarın başımıza bir iş geldiğinde sadece ve sadece birbirimize bakacağız" değerlendirmesinde bulundu.

"Mısır'da darbe yanlıları Tahrir'e çıktı, Türkiye'de gezi hareketi başlatıldı"

Arapları hareketlendiren şeyin, Türkiye'deki başarı hikayesi olduğunu belirten Davutoğlu, "Arap dünyasında demokrasinin başarısızlığının üzerinden yürütülen politikaların sebeplerinden biri de Türkiye'yi kıskaca almak, zayıflatmak, Türkiye'deki başarının bir örnek teşkil etmesini unutmak. Tam da 2012'de Ortadoğu'da demokrasi yaygınlaşırken ve Türkiye örneği zikredilirken, Mısır'da Tahrir Meydanına bu sefer darbe yanlıları çıktı, Türkiye'de de Gezi hareketleri başlatıldı" diye konuştu.

Arap gençlerine, "Türkiye de başarısız, Müslüman dünyanın demokrasiye geçmesi, onurlu hayat yaşaması mümkün değil, siz diktatörlerin, zalimlerin altında yaşayın, sesiniz çıkmasın, mezhep çatışmaları içinde birbirinizi katledin" mesajının verildiğini ifade eden Davutoğlu, Tunus'ta, Şubat 2011'de Mısır bayraklarıyla Tahrir'de, Suriye'de Humus Meydanı’nda gençlerin özgür ve onurlu bir gelecek istediğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT