1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu Pazartesi Günü Görüşecek
Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu Pazartesi Günü Görüşecek

Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu Pazartesi Günü Görüşecek

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Başbakan Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Pazartesi günü bir araya geleceğini söyledi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet kurma süreci kapsamında CHP ile istikşafi görüşmelerde bulunan AK Parti heyetini kabul ettikten sonra, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile bir süre baş başa görüştü.

Bakan Çelik, görüşmenin ardından Başbakanlık Resmi Konutu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, istikşafi görüşmelerin bitiminden sonra, çok kapsamlı ve birkaç klasörü bulan sonuç raporunun, heyetleri tarafından çıkarıldığını belirtti.

Başbakan Davutoğlu'na çok detay ve kapsamlı sunum yaptıklarını vurgulayan Çelik, Davutoğlu'nun sorularına cevap verdiklerini ve tüm noktalara hemen hemen değindiklerini bildirdi.

Çelik, sunumun üç çerçevede yapıldığını belirterek, "İki parti arasında mutabakat gözüken politikalar, iki parti arasında temel çatışma ve anlaşmazlık edilen noktalar ikinci çerçevemiz oldu. Üçüncü çerçevede genel başkanlarını bir araya gelerek mesafe alınacağına veya alınmayacağı karar vereceği konular. Tabii ki tüm sunduğumuz politikalar iki bölüme ayrılıyor.  Bir kısmı, bu tartışma konuları. AK Parti'nin parti politikalarını ilgilendiriyor, bir kısmı da hükümet politikalarını ilgilendiriyor" dedi.

İki lider Pazartesi günü bir araya gelecek

Parti politikalarını ilgilendiren kısmın yarın Genel Başkan Davutoğlu tarafından AK Parti'nin MYK'sına götüreceğini ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

"AK Parti MYK'sında CHP ile yaptığımız istikşafi görüşmelerin parti politikalarını ilgilendiren kısımları en yüksek yetkili kurullarımızdan bir tanesine sunulacak. Genel Başkanımız başkanlığından toplanacak kurul ve bu sunum yapılacak. Ardından pazartesi günü hükümet politikalarını ilgilendiren kısmı Bakanlık Kuruluna sunulacak. Bakanlar Kurulumuz ile birlikte gelinen nokta aynı şekilde hükümet politikalarını ilgilendiren kısımla ilgili ve parti politikaların ilgilendiren kısımla ilgili  uzlaşma alanları, çatışma ve anlaşmazlık alanları ve mesafe alınabilecek alanlar. Genel başkanların mesafe alınabileceğine karar verebileceği veya vermeyeceği alanlar şeklinde bir sunum böylece gerçekleştirilmiş olacak pazartesiye kadar." 

Her iki genel başkanın bir araya gelmesi konusunu CHP'ye ilettiklerini ve olumlu yanıt aldıklarını belirten Çelik, "Pazartesi günü Bakanlar Kurulundan sonra, Sayın Kılıçdaroğlu'nu ve Haluk Koç'u saat 18.00'de, Başbakanlık Resmi Konutu'nda bekliyoruz. Kendileri de olumlu yanıt verdiler. Bu görüşmeye Sayın Başbakanımızla birlikte ben de katılacağım" diye konuştu.

Çelik, "Biz hiçbir seçeneğe, partiye kapı kapatmadan, son derece açık ve şeffaf bir süreç yürütmeye gayret ediyoruz. Ülkemiz için en iyisi, en hayırlısı neyse ona ulaşmaya çalışıyoruz" dedi.

Çelik, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında pazartesi yapılacak görüşmenin nihai bir görüşme olmayacağını belirterek, "O görüşmenin de misyonu, 'tamam mı, devam mı' şeklinde bizim adını koyacağımız bir görüşme değildir" dedi.

Ömer Çelik, "Bunlar tek hat üzerinden ilerleyen süreçler değildir. Bunlar karmaşık mekanizmalardır. Burada herkesin gözünün önünde son derece açık, son derece şeffaf bir süreç yürütüyoruz. Dolayısıyla ilk başta açıkladığımız takvim neyse ona riayet ediyoruz" diye konuştu.

Çelik, hiçbir seçeneğe, partiye kapı kapatmadan, son derece açık ve şeffaf bir süreç yürütmeye gayret ettiklerini belirterek, Türkiye için en iyisi, en hayırlısı neyse ona ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT