1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davutoğlu: “Süreci Vandalizme Kurban Ettirmeyiz”
Davutoğlu: “Süreci Vandalizme Kurban Ettirmeyiz”

Davutoğlu: “Süreci Vandalizme Kurban Ettirmeyiz”

Başbakan Davutoğlu, “Kimse hesap sorulmayacağını sanmasın” dedi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen “Güvenlik Toplantısı’nın ardından gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları ise şöyle;

Kurban Bayramı'nı idrak ederken, Kobani'deki olayları bahane eden bir parti HDP, yaptığı çağrılar sonrasında ve maalesef ki anamuhalefet partisinin genel başkan yardımcısının provokatif twit'lerine muteakiben son 48 saat içerisinde bazı illerimizde çok yoğun şiddet olayları yaşanmış, şiddet olayları tam bir vandalizme ve örgütlü suç niteliğinde faaliyetlere dönüşmüştür.  

Bu olaylar sonucunda maalesef 19 vatandaşımızı kaybettik, 145 vatandaşımız yaralandı. Şu an itibariyle 368 kişi de değişik vilayetlerimizde, değişik suçlar sebebiyle gözaltına alındı. Öncelikle vefat eden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum.

Kimse yurtdışındaki acı olayları Türkiye'nin içinde bir mesele gibi gösteremez. Herkesin muhasebe etme vaktidir. Bu devleti ve hukuk düzenini hiçbir şeye feda etmeyiz. Türkmenler katledilirken susanların şimdi çağrı yapması düşündürücüdür. Sanki Kobani olayları yeni başlamış ve Türkiye sessiz kalmış gibi Türkiye'yi itham etmek doğru değildir. 

Şimdi şunu sormak gerekir: Kobani'deki Kürtleri savunmak için Türkiye'deki Kürtlere zulüm etmek hangi mantığa sığar? Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları arasında bir fark yoktur.

"VATANDAŞLARIMI SÜKUNETE DAVET EDİYORUM"

Bütün vatandaşlarımı sükunete davet ediyorum. Güvenlik birimlerine talimat verildi, kamu düzeni ne olursa olsun sağlanacaktır.

"EYLEMLERE KATILANLAR TEK TEK TESPİT EDİLECEK"

24 saat çalışacak bir koordinasyon kurulu kuruldu, eylemlere katılanlar tek tek tespit edilecek. Çözüm sürecini hiçbir vandalizme kurban vermeyiz. 

"TEK TEK HESAP SORACAĞIZ"

Kimse hesap sorulmasını düşünmesin tek tek hesap soracağız. Başta çağrı yapan HDP olmak üzere siyasi partilere sesleniyorum. Bu çağrıyı yapanlar şimdi bir çağrının altında kaldıklarını hissediyorlardır. Ana muhalefet partisine de sesleniyorum. Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcısına sormalıdır. O tweet'i neden attı? Halkı sokağa neden çağırdı? 

"BU GELİŞMELERİN VEBALİ BM GÜVENLİK KONSEYİ'NİN ÜZERİNDEDİR"

Bu olaylarda maalesef istismar edilen çocukları öne sürerek bu vandalizme alet edenler suç işliyorlar. Kimyasal silah kullanımına, varil bombalarına sessiz kalanlar, Kobani'de bir anda Türkiye'nin bu meseleyi çözmesi gerektiği gibi uluslararası algıyı oluşturmaya çalışıyorlar. Bütün bu gelişmelerin vebali öncelikle BM Güvenlik Konseyi'nin ve daimi 5 üyenin üzerindedir. 

Uluslararası topluma sesleniyorum. Uluslararası toplum, Suriye'deki bütün kardeşlerimi güven altına almadıkça bu olayların arkası kesilmez. 

"Rejimle işbirliği halindeydiler"

Davutoğlu'nun hedefinde PKK'nın Suriye'deki kolu PYD de vardı. "3 yıl boyunca Suriye rejimiyle, bir yıl boyunca da IŞİD ile yan yana yaşayanlar, Suriye'de Araplar, Türkmenler öldürülürken ses çıkarmadılar" diyen Davutoğlu, bu tutumu iki yüzlülük olarak nitelendirdi. 

Davutoğlu, "Suriye'deki rejimle işbirliği halinde Türkmenlerin, Arapların katledilmesine göz yumanlar bilsin ki Kobani'den kaçanlar Suriye rejimine değil bize sığındılar" diye konuştu. 

Haseke'den gelen ilk mülteci grubunun PYD'nin baskısından kaçanlar olduğunu söyleyen Başbakan, "Boşnaklara, Arnavutlara sahip çıktık. Suriye savaşı başladıktan sonra kimsenin etnik mezhebine bakmadan onlara da sahip çıktık." dedi. Davutoğlu, Kobani'deki kardeşlerimize sesleniyorum. Sizler bize tarihin emanetisiniz" ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum