1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davutoğlu: "Piyonsalar Ona Göre Muamele Görürler"
Davutoğlu: "Piyonsalar Ona Göre Muamele Görürler"

Davutoğlu: "Piyonsalar Ona Göre Muamele Görürler"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı. Davutoğlu, HDP’den talep edilen randevu talebinin iptal edilmesi hakkında soruya yanıt verdi.

A+A-

HDP ile randevusunu iptal eden Başbakan Davutoğlu, bu partiden gelen ve randevu iptaline gerekçe olarak gösterdiği açıklamaları sert sözlerle eleştirdi. Davutoğlu, "Ya samimi olurlar, ciddi olurlar bütün kapılar açılır ya da hadlerini bildiririz. Önce söylediklerinden vaz geçecekler. Piyonsalar ona göre muamele görürler" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı. Davutoğlu, HDP’den talep edilen randevu talebinin iptal edilmesi hakkında soruya yanıt verdi:

“Ben herkesle görüşeceğimizi ifade ettim. Bir ayrım gözetmeden randevu talebinde de bulundum. Hadi randevu öncesindeki sözleri alışkanlıklarıdır. Talepten sonra da hakaretamiz bir şekilde davrandılar. Niyette samimiyet, üslupta ve yöntemde ciddiyet önemli. Bu randevuyu talep eden ülkenin başbakanı. Benim kimseye nezaketsizlik yaptığım görülmemiştir. Bana nezaketsizlik yapılmasına izin veremem.

Benden hesap soracaklarını ima edecek şekilde konuştular. Bana hesap soracaklarına, Sur’u Cizre’yi hendeklerle zindan yerine çevirenlere sorsunlar.

DTK diye hangi yasal zemine oturduğu belli olmayan yapının açıklamalarını gördünüz. Hani Türkiyelileşeceklerdi? 7 Haziran’da bu laflara inanıp bu partiye oy verenler hesap sormalı.

Her şeyi konuşurum ama o hendekleri barikatları savunanlarla, çocuklar okullara gidebilsin diye hendek ve barikatlara karşı kanını ortaya koyanları konuşmam.”

'Piyonsalar ona göre muamele görürler'

Davutoğlu, HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in “Bölgedeki halkın nefes alma hakkını, kayıplarını defnetme hakkını tanımadan bizi ziyaret ederse kaçak çayını içer gider” sözlerine sert tepki gösterdi:

“İkinci mesele ise ciddiyet meselesi. Yok çay içecekmişiz de kaçak çaymış da. Gitsinler kimle çay içerlerse içsinler. Türkiye ateş çemberi olacak ben de çay içeceğim öyle mi?

Ya samimi olurlar, ciddi olurlar bütün kapılar açılır ya da hadlerini bildiririz. Önce söylediklerinden vaz geçecekler. Piyonsalar ona göre muamele görürler.

2011’i hatırlatayım size. Ülke yeni bir anayasa hazırlığındayken PKK Silvan saldırısı oldu, HDP sessiz kaldı. Her seçimde millet yeni bir ufka yönelirken bunlar terörü gündeme getiriyor. Bunların akıl hocaları baktılar Türkiye yeni bir düzene gidiyor. Harekete geçsinler. Kimlerin adına hareket ediyorlarsa gitsinler onunla masaya otursunlar.”

Kaynak: Al Jazeera 

HABERE YORUM KAT