1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davutoğlu, Mısır'daki Katliamı Kınadı
Davutoğlu, Mısırdaki Katliamı Kınadı

Davutoğlu, Mısır'daki Katliamı Kınadı

Davutoğlu, twitter üzerinden yayınladığı mesajda Mısır'daki katliamı şiddetle kınadı ve Mısır halkına taziyelerimi iletti.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu sabah Mısır'da yaşanan katliamı ilk olarak twitter üzerinden gönderdiği mesajlarla kınadı.

Davutoğlu, attığı 4 tvitte şunları söyledi:

Mısır'da sabah namazında yaşanan katliamı, savunageldiğimiz temel insanlık değerleri adına şiddetle kınıyorum.

Provokasyonlara rağmen Mısırlı kardeşlerimizin bundan sonra da vakar içinde demokrasiye ve özgür iradelerine sahip çıkmalarını bekliyoruz

Mısır halkının iradesine saygılı bir siyasi normalleşme sürecinin başlaması gerekmektedir. Kardeş Mısır halkına taziyelerimi iletiyorum.

Mısır, Orta Doğu'da yükselen demokrasi talebinin umududur ve Türkiye her zaman Mısır halkıyla dayanışma içinde olacaktır.

Türkiye Dışişleri Batı’yı Demokratik İlkelere Uymaya Çağırdı

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi:

"Bugün sabah namazı esnasında Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Mısır'da demokrasiye dönülmesi için oturma eylemi yapan göstericilerin üzerine ateş açılması sonucu ilk belirlemelere göre 50'den fazla insanın hayatını kaybettiği, 500'ü aşkın insanın yaralandığı derin üzüntüyle öğrenilmiştir. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu saldırıyı temel insani değerler adına şiddetle kınıyoruz. İnsanların toplu olarak hedef alındığı bu saldırı, Mısır'da son derece vahim gelişmelere yol açabilecek bir olay olarak görülmektedir. Saldırı, ifade özgürlüğü ve barışçıl gösteri hürriyeti gibi temel evrensel değerlerin çiğnenmesinin yanısıra, şiddeti körükleyecek bir provokasyon niteliği de taşımaktadır. Mısır halkının, provokasyonlara kapılmadan ve şiddetten kaçınarak, demokrasi yolunda ve özgürlükleri adına sergileyegeldikleri vakur duruş her türlü takdirin üzerindedir. Uluslararası toplumu demokrasiden yana taraf olmaya ve Mısır halkının demokrasi mücadelesine destek olmaya davet ediyoruz. Mısır'da anayasal meşruiyet temelinde halkın serbest iradesine saygı duyulmasını ve vakit geçirmeden demokrasiye geri dönülmesini kardeş Mısır'ın istikrar ve huzurunun olmazsa olmazları olarak görüyoruz. Türkiye, dost ve kardeş Mısır halkıyla dayanışmasını sürdürecektir."

 

HABERE YORUM KAT