1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davutoğlu: Gayri Meşru Mal Artımında Karşınızda Beni Bulursunuz
Davutoğlu: Gayri Meşru Mal Artımında Karşınızda Beni Bulursunuz

Davutoğlu: Gayri Meşru Mal Artımında Karşınızda Beni Bulursunuz

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partilileri mal varlığı artışı konusunda uyardı. Yeni Anayasa, Meclis İç Tüzüğü'nde değişiklik ve reform yasalarında muhalefetle işbirliği yapılabileceğini söyledi. Davutoğlu, Meclis başkanı adayı konusunda da partil

A+A-

Didem Özel Tümer / Al Jazeera

7 Haziran seçimlerinde aldığı yüzde 40'ı seçmenin kendisine verdiği bir uyarı olarak değerlendiren AK Parti "fabrika ayarlarına dönüş" kararı aldı. 3 Y olarak formüle ettiği 'yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar' ile mücadeleyi tekrar önceliği haline getireceği mesajı verdi. Bir süredir her konuşmasında partililerine "kibirden uzak durun" diyen Genel Başkan Ahmet Davutoğlu bu kez de partilileri mal varlığı artışı konusunda kesin bir dille uyardı.

26. dönem milletvekilleriyle parti genel merkezinde istişare amacıyla ilk kez bir araya gelen Davutoğlu, uyarılarını toplantının basına kapalı bölümünde yaptı. Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre Davutoğlu "Birisi makama geldikten sonra, önceki mal varlığı ile sonraki arasında meşru geliriyle açıklanamayacak fark olan herkes karşısında beni bulur" dedi. Kaynaklar Davutoğlu'nun uyarısının sadece milletvekilleri için değil, il, ilçe başkanları, belediye başkanları gibi tüm partililer için söz konusu olduğunu söyledi.

Davutoğlu milletvekillerinin ardından, il başkanı ve belediye başkanları ile de bir araya gelecek. Aynı uyarının partideki tüm yönetici gruplarına tekrarlanacağı belirtildi.

'Makul olan parti ile işbirliği'

AK Parti Genel Başkanı milletvekillerine ayrıca gelecek dönemde izleyeceği yöntem konusunda da bilgi verdi. Yeni Anayasa'nın yanı sıra Meclis iç tüzüğünde değişiklik ve reform yasaları konusunda da muhalefet partileri ile uzlaşı arayacağını söyledi. Edinilen bilgiye göre Davutoğlu "makul yaklaşım" sergileyen parti ya da partilerle bu başlıklarda işbirliği yapılabileceğini vurguladı. Ancak parti ismi zikretmedi.

Meclis başkan adayı için yoklama

Ahmet Davutoğlu Pazar günü yapılması beklenen 26. dönem Meclis Başkanlığı seçiminde partinin göstereceği aday konusunda da milletvekillerinin nabzını yokladı. Milletvekilleri yazılı olarak aday önerilerini bildirdi.

Çiçek, Kahraman ve Yılmaz öne çıkıyor

Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre birkaç isim ankette öne çıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ricası ile tekrar siyasete dönen İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek, 25. dönemde Meclis Başkanlığını üstlenen İsmet Yılmaz.

Bazı partililerin yoğun bir Meclis gündemi olacağı için İsmail Kahraman'ın yaşı nedeniyle zorlanabileceği görüşünde olduğu belirtiliyor. Ayrıca birçok partilinin de Cemil Çiçek'i farklı toplum kesimleri ile kolay diyalog kurabildiği, AK Parti'nin önceliklerini ve yaklaşımlarını kamuoyuna anlatmakta başarılı bulunduğu için hükümette görmek istediği belirtiliyor. Al Jazeera'ye bilgi veren bir kaynak "Cemil Bey'in partideki eksikliğini Meclis Başkanlığı döneminde gördük. Bu dönem zor olacak. Kendisinin deneyimlerine hükümette ihtiyacımız var" dedi.

HABERE YORUM KAT