1. HABERLER

  2. HABER

  3. Davutoğlu: Çatışmasızlık Değil Silahsızlanma
Davutoğlu: Çatışmasızlık Değil Silahsızlanma

Davutoğlu: Çatışmasızlık Değil Silahsızlanma

HDP'ye seslenen Başbakan Davutoğlu, "Çatışmasızlık yetmez, silahsızlanmadan da bahsedilmek zorunda" dedi. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı'nın görevlendirmesiyle koalisyon turuna çıkacaklarını da söyledi.

A+A-

Van'da iftara katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Siirt'te saldırıya uğrayan polis memuru Bünyamin Torğut'un hayatını kaybetmesini hatırlattı. Ardından HDP'ye seslendi.

“Bugün sabaha karşı görevini yaparken, Siirtliler güven içinde sahur yapsınlar diye görev yaparken şehit olan polisimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu cinayeti işleyenleri kınıyor, hesabını soracağımızı ifade ediyorum. Saldırılara sessiz kalan HDP’ye de sesleniyorum. Herhangi bir şekilde bu vatanın huzurunu bozmak isteyenler çıkarsa onlara kaşı tedbir alacağız ve vatandaşlarımızın huzurunun bozulmasına izin vermeyeceğiz. Gerçekten barış istiyorlarsa, demokrasiyle terör arasında net bir çizgi koymak zorundadırlar. Kimse saldırılara karşı sessiz kalma hakkına sahip değil. Çatışmasızlıktan bahsetmek yeterli değil. Barıştan, insan haklarından bahsedenler silahsızlanmadan da bahsetmek zorunda. 2013 Mayısı’nda verilen sözler yerine getirilmek zorunda. Gayrimeşru olarak taşınan her silah barışa ve kardeşliğe saldırı aletidir. Güvenlik birimlerimize talimat verdik, kim gayrimeşru olarak silah taşır ve kullanırsa kamu düzeni çerçevesinde her adım atılacak.”

"Kamu düzeni ve milli birlik ve kardeşlik projemiz hiçbir taviz vermeden sürdürelecektir. Seçim sonucu nasıl şekillenmiş olursa olsun, şundan bütün Vanlıların, bütün milltemizin kesin bir şekilde mutmain ve emin olmasını istiyoruz. Kamu düzeni söz konusu olduğunda hiç bir adımı atmaktan çekinmedik, çekinmeyeceğiz inşallah."

“Silahlar sadece toprağa değil magmaya”

“Tüm siyasi partilerin de kardeş kanı dökmeye karşı ‘yeter artık’ deme vakti geldi. TBMM’de bu milleti temsil eden herkes saldırılara ve teröre karşı net bir tavır sergilemek zorunda. Tüm partileri tek bir sesle konuşmaya davet ediyorum. Sadece çatışmasızlık değil. Çatışmasızlık adı altında birileri şehirlerimizi kuşatmaya, haraç toplamaya, milletin tercihlerini yönlendirmeye kalkarsa tutumumuz net olacaktır. Hiçbir baskıya ve şiddete izin verilmeyecektir. Vatandaşlarımızın üstünde baskı kurmak isteyenler, polisimizi mübarek Ramazan’da, sahur vaktinde şehit edenler de bilsin ki, hesabı sorulacak. Silahları değil toprağa magmaya gömme vakti geldi.”

"Müzakerelere başlayacağız"

Davutoğlu, önümüzdeki günlerde koalisyon çalışmaları için müzakere turuna çıkacağını da söyledi.

“Önümüzdeki günlerde koalisyon çalışmalarını da başlatacağız. 1-2 gün içinde Başkanlık Divanı oluşacak ve Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesiyle diğer siyasi partilerle görüşmeye başlayacağız. 7 Haziran'dan sonra, her zaman vurguladığımız gibi Türkiye'nin bir saniye dahi hükümetsiz kalmaması, Türkiye'nin her köşesinde istikrarın, barışın, huzurun devamı için her türlü görüşmeye açığız. Herkesle gönül açıklığı, zihin açıklığı içinde müzakerelere başlayacağız. Hiçbir şekilde gecikme, erteleme söz konusu olmayacak. İnşallah önümüzdeki günlerde bu görüşmeler başladığında eğer muhalefet partileri açık yüreklilikle birlikte bir hükümet kurma çabası içine girerlerse ilk fırsatta hükümeti kuracağız. Oyalama taktikleriyle, erken seçimi zorlamaya kalkarlarsa da milletin önüne gitmekten çekinmeyeceğiz. Çünkü bizim dayanağımız millettir. Ama yönetim boşluğu oluşmaması için de şu an hükümet görevlerine kararlı bir şekilde devam edecek ve atılması gereken adımları atacaktır.”

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT