1. YAZARLAR

  2. Mustafa Özcan

  3. Davut Yıldızı ve Dolar
Mustafa Özcan

Mustafa Özcan

Yazarın Tüm Yazıları >

Davut Yıldızı ve Dolar

A+A-

Örgütlü veya beynelmilel Yahudi, basın mensupları ve sanatçılarla çok uğraşıyor.

Kendilerini ‘sindirilmiş veya ezilmiş topluluk’ olarak gören Yahudiler, başkalarını ezmek ve sindirmek için fırsat kolluyor ve ellerinden geleni yapıyorlar. Karşı gördüklerini eziyor ve sindiriyor ve mesleklerini söndürüyorlar. Bundan dolayı onlara karşı gelmek bir tarafa, gerçeği görmek ve söylemek de cesaret isteyen bir husustur. Sanatçı ve müzisyen Roger Waters bu hedef tahtasına veya nişangaha oturtulanlardan birisi. Mavi Gökyüzüne Elveda şarkısı eşliğinde Wall/Duvar gösterisi düzenliyor. Gösteride B-52 bombardıman uçağı yeri göğü dövüyor ve onun bombaladığı yerlerde semboller ve dolar uçuşup duruyor. Semboller arasında Hilal, Haç ve Davud Yıldızı gibi unsurlar da var. Bunların yanında dolarlar da yerlerde uçuşuyor. Yahudiler bundan alınıyorlar ve Davud Yıldızı ile doların yan yana dizilmesi ve bir araya getirilmesine köpürüyorlar, kendilerini nasırlarına basılmış gibi hissediyorlar. Bunun üzerine, Fox TV’ye çıkan Abraham Foxman ağzını açıp gözünü yumuyor ve Roger Waters’a verip veriştiriyor. Foxman gibilerin nasırlarına basılmış gibi havaya zıplamaları Türkçe’de ortama uygun bazı deyimleri çağrıştırıyor: Ateş olmayan yerden duman çıkmaz veya yarası olan gocunur! Davud Yıldızı ile doların bu kadar yan yana getirilmesi Yahudileri can evinden vuruyor da neden Araplar yıllar yılı Petro dolar deyimine bu kadar öfkelenmiyor ve sert karşılık vermiyorlar. Onursuzluklarından mı? Zira, Araplar çok olsa da organize değiller. Bir de bu gibi hususlarla uğraşmıyorlar. Zira anti Arapçılığı sektör haline getirmiş değiller. Biraz da Petro dolar asrın bir gerçeği. Bizzat örgütlü olmayan Yahudilerin de itirafıyla esasında anti semitizm ve Holokost meselesi sektör haline gelmiştir ve daha doğrusu örgütlü Yahudiler ve Beynelmilel Yahudilik bu iki meseleyi sektör haline getirmiştir. Karşıtlarını da bu kavramlarla susturuyorlar. Din istismarından bahsedilir ama Yahudilerin aktüel anti semitizm ve Holokost istismarından bahsedilmez! Niye? Cesaret ister de ondan. Duvar gösterisinde çeşitli figürler gösteriliyor. Bunlar arasında Haç ve Hilal ve Davud Yıldızı da var. Lakin tek rahatsız olan kesim Yahudiler ve Davud Yıldızını dokunulmaz bir figür olarak görüyorlar. Veya kendilerine savunma sütresi yapıyorlar. Belki de şarkıcıyı sıkıştırmak için bir fırsat ve bahane. Dolar ile Davud Yıldızının bir araya getirilmesini ADL Başkanı Abraham Foxman’a hin ve maksatlı bir düşünce gibi geliyor.
¥
Foxman, Davud Yıldızı ile Dolar’ın yan yana getirilmesinin maksatlı bir ima olduğunu ve Yahudilerin ‘basmakalıp’ aç gözlülüğüne ve tamahkarlığına (avaricious) gönderme yaptığını ileri sürmektedir. Buna mukabil, Roger Waters bir bütün olarak Yahudileri değil de İsrail’in Filistinlilere yönelik politikalarını eleştirdiğini ve bunda da haklı olduğunu ifade etmektedir. Zira Waters, ABD’yi eleştirenlerin anti Hıristiyan sayılamayacağı gibi, İsrail’i eleştirenlerin de Yahudi aleyhtarı sayılamayacağını (“You can attack Israeli policy without being anti-Jewish”, “It’s like saying if you criticise the US policy you are being anti-Christian”) ve zaten öyle bir maksadının da olmadığını söylemiştir. Lakin bu gibi uluslar arası karalamalarda çifte standart geçerlidir. Amerikan bombalarına teslis veya trinity denmediği gibi, İsrail’in elindeki nükleer başlıklara da Yahudi bombası denmemektedir. Lakin Pakistan’ın elindeki bombalara bazen İslam bombası dendiği gibi, terör ile İslam da bir araya getirilerek İslami terör kavramı üretilmektedir. Kur’an’da ifade edildiği gibi kimi Yahudiler her çığlığı aleyhlerinde sayarlar ve nitekim Waters’in Duvar gösterisini bile böyle saymışlardır.
¥
Roger Waters’dan maada son günlerde CNN, anti semitizm çığırtkanlığına ve suçlamalarına yeni bir kurban daha vermiştir. Daha doğrusu kurban etmiştir. Katıldığı radyo programında, “CNN ve tüm medyayı Yahudiler kontrol ediyor” diyen CNN sunucusu Rick Sanchez, CNN’den kovuldu. CNN tarafından yayınlanan 2 cümlelik açıklamada, “Rick Sanchez’in CNN ile ilişkisi kesilmiştir. Kendisine hizmetleri için teşekkür ediyoruz” denildi. CNN’in Küba kökenli Hispanik yüzü Sanchez, Sirius XM radyosunda katıldığı programda, ünlü komedyen John Stewart’ı ‘sınırlı dünya görüşüne sahip bir bağnaz’ olarak nitelendirmiş ve Yahudi olduğu için bu güce sahip olduğunu ima etmişti. Sanchez daha ileri giderek, CNN ve tüm medyanın Yahudilerin kontrolünde olduğunu söylemişti. Halbuki, komedyen John Stewart bir programında Rick Sanchez’i hicvetmiş ve Sanchez de intikam almak ve yüreğini soğutmak isterken kendisini kurumu dışında bulmuştu. CNN’den kapı dışarı edilmiştir. Daha önce de CNN’in üst düzey Ortadoğu ilişkileri editörü Octavia Nasr, Twitter’da Şii din adamı Muhammed Hüseyin Fadlallah’ın ölümünün ardından yazdığı övücü mesaj nedeniyle işinden olmuştu. Meslek yaşamında birçok başkanı eskiten en kıdemli Beyaz Saray Muhabiri Helen Thomas’ı, İsrail eleştirisinden dolayı Yahudilerin elinden kıdemi bile kurtaramamıştı.

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT