1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Darfur'da Barışı Mısır ve Libya Engelledi
Darfurda Barışı Mısır ve Libya Engelledi

Darfur'da Barışı Mısır ve Libya Engelledi

Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan el Beşir, Mısır ve Libya rejimlerinin Darfur'da barış görüşmelerini engelleyerek sürecin başarıya ulaşmasının önüne geçtiklerini öne sürdü.

02 Nisan 2011 Cumartesi 02:48A+A-

Katar'ın başkenti Doha'da Sudanlı çalışanlara hitap eden Beşir, eski Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt ve Libya'nın İngiltere'den iltica talebinde bulunan Dışişleri Bakanı Musa Kussa'nın sürecin başarısızlığının sorumlusu oldukları suçlamasında bulundu.

İktidarları boyunca Mısır devrik lideri Hüsnü Mübarek'le 'zoraki kardeş' rolü oynamaya çalışan Beşir, bu ülkedeki rejim değişikliğinden büyük bir memnuniyet duyduğunu da belirtti. Mübarek rejiminin Sudan'daki kuzey-güney savaşından faydalanarak iki ülke arasındaki tartışmalı Halayib Üçgeni'ni de işgal ettiği suçlamasını yöneltti. İki ülke arasında Kızıldeniz kenarında tartışmalı bir bölge olan Halayib Üçgeni, Sudan'ın bağımsızlığını kazandığı 1958 yılında gündeme gelmiş ve sorunun çözümü askıda bırakılmıştı. Mısır daha sonra bölgeyi tamamen kontrol ettiğini duyurmuştu. Sudan yönetimi, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin Darfur'daki ayrılıkçı grupları desteklediği yönündeki görüşlerini de açıkça ifade etmekten çekinmişti. Mısır'ın çiçeği burnunda geçici başbakanı İssam Şeref, göreve geldikten sonraki ilk yurtdışı gezisini Sudan'a yaparak hem iki ülke arasındaki ilişkileri gözden geçirmiş hem de ihtilaflı Nil suları konusunda ortak bir politika belirlemeye çalışmıştı.

CUMALİ ÖNAL / ZAMAN

HABERE YORUM KAT