1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Dareyya'ya 2012'den Bu Yana İlk Kez Gıda Yardımı Ulaştı!
Dareyya'ya 2012'den Bu Yana İlk Kez Gıda Yardımı Ulaştı!

Dareyya'ya 2012'den Bu Yana İlk Kez Gıda Yardımı Ulaştı!

Suriye'de Şam kırsalında Beşşar Esed rejiminin kuşatması altındaki Dareyya bölgesine 2012 yılından bu yana ilk kez gıda yardımı gönderildi.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, gazetecilere yaptığı açıklamada, BM ve Suriye Kızılayı'na ait yardım konvoylarının Dareyya bölgesindeki 2 bin 400 kişiye gıda yardımı götürdüğünü söyledi.

“4 Bin Kişinin Yaşadığı Dareyya’ya Neden 2 Bin 400 Kişilik Yardım?”

Yardım konvoylarında, gıda, sağlık ve temizlik maddelerinin bulunduğunu ifade eden Laerke, bir gazetecinin 4 bin kişinin yaşadığı Dareyya'ya neden 2 bin 400 kişiye yetecek kadar gıda gönderildiği sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

“Yanık Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlara İzin Yok”

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Tarik Jasaravic ise 1,9 tonluk sağlık malzemesinden yanık tedavisi için kullanılan ilaçlara izin verilmediğini, ancak bulaşıcı olmayan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, antibiyotikler ve vitaminlere izin verildiğini belirtti.

Daha önce Beşşar Esed rejiminin kuşatma altındaki 19 bölgeye insani yardım ulaştırılmasına onay verdiğini duyuran BM, onay verilen bölgelerin sayısını ise 15 olarak düzeltti.

“Yapılan Gıda Yardımı Bin Kişiye Ancak Bir Ay Yeter”

Öte yandan yerel kaynaklar da dün Dareyya'ya 3'ü gıda, 6'sı temizlik, sağlık ve kırtasiye malzemeleri olmak üzere 9 tırlık insanî yardım konvoyunun ulaştığını doğruladı.

Gıda yardımının 400 kumanyadan oluştuğunu ve bin kişiye ancak bir ay yetebileceğini belirten kaynaklar, bölgede 8 bin 300 sivilin bulunduğunu hatırlattı ve daha çok yardım iletilmesi talebinde bulundu.

“Esed Rejimi BM Çıkar Çıkmaz Saldırdı”

Kaynaklar, BM heyeti ayrıldıktan hemen sonra rejim güçlerinin ilçeye 32 varil bombası attığını ve ilçeyi top ateşine tuttuğunu bildirdi.

Rejim güçlerinin kuşatması altında bulunan Dareyya'ya 4 yıl aradan sonra ilk defa geçen hafta insanî yardım ulaştırılmıştı. 7 araçlık konvoyda ilaç, tıbbî malzeme ve süt bulunuyordu.

AA

HABERE YORUM KAT