1. HABERLER

  2. HABER

  3. Darbeyi Anlatıyor Ama 'Darbe Değil' Diyor
Darbeyi Anlatıyor Ama Darbe Değil Diyor

Darbeyi Anlatıyor Ama 'Darbe Değil' Diyor

Balyoz kod darbe iddialarının bir numaralı ismi emekli Orgeneral Çetin Doğan'la birlikte davanın savunma aşamasına geçildi.

A+A-

Bu aşamaya kadar basında ve kendi adıyla açılan internet sitesinde kampanya yapan Doğan bu kez mahkeme salonunda kendini savunmaya başladı. Tutuklama kararının çıkmasından sonra İstanbul Barosu'nda toplanan Balyoz sanıklarının avukatları başta Doğan'ın avukatı Celal Ülgen olmak üzere "savunma yapmama, mahkemeyi yok sayma" şeklinde kriz ortamı oluşturma amacını gündeme getirmişti. Ama aradan geçen yaklaşık bir aylık sürede bu fikirlerden vazgeçilerek savunma yapılması yönünde karar verildiği görülüyor.

Emekli Orgeneral Doğan, Silivri'deki mahkeme salonunda 14'üncü duruşmada savunmasına başladı. Doğan, 2 gün boyunca yaptığı savunmasında daha önce dile getirdiği iddialardan fazlasını söylemiyor. Ama şu da var ki Doğan'ın savunmasına, aslında söylemedikleri damgasını vuruyor. Doğan, ilk 2 günde okuduğu ve "manifesto" dediği 85 sayfalık savunmasına Ergenekon davası tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün yaptığı gibi darbe teşebbüsü suçunu yargılayan mahkemeye "Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi" benzetmesiyle başladı. Savunmasının büyük bölümünü 11, 16 ve 17 No'lu CD'lerdeki Balyoz planlarını reddetmeye ayırdı. Camilerin bombalanması ve Türk jetlerinin düşürülmesi gibi planların sahte olduğu ve sonradan üretildiği iddialarını dile getirdi. Ancak Doğan, diğer yandan reddedemeyeceği, bunu yaptığı takdirde savunmasına güven duyulmayacağını düşündüğü 5-7 Mart 2003 tarihli seminerin açılış ve kapanış konuşmalarını ve bunların ses kayıtlarını kabul etti. Kabul ettiği ses kayıtları da aslında Doğan'ın çelişkilerini ortaya koyuyor. "Genelkurmay Başkanlığı'na dış tehdit" konulu bir seminer yapılacağı bildirildiği halde Doğan kabul ettiği açılış konuşmasında, "Bu plan çalışmasında şimdiye kadar olan plan çalışmalarının dışında belki de Türkiye'de ilk defa ordu çapında, yine bizim planlarımız içerisinde yer almakla beraber ikinci plana ittiğimiz, aslında günümüzdeki gelişmeleri dikkate aldığımız zaman birinci öncelikli ele almamız gereken iç tehdidi, bu seminerde öne alıyoruz." diyor. Ama niye Genelkurmay'a "dış tehdit" deyip seminerde "iç tehdit" konusunu öne aldıklarını ve bu konudaki çelişkiyi mahkemede açıklamıyor. Seminerin bir harp oyunu olduğu söylenmesine rağmen Doğan'ın kapanış konuşmasının sonunda şu cümleler yer alıyor: "Bundan sonra yapacağımız en önemli husus, icra ettiğimiz plan çalışmalarında ve 3 gündür burada yaptığımız çalışmalarda ifade edilen görüşler doğrultusunda ufkumuzu daha da genişleterek mevcut planlarımızı gerçek durumlar üzerine oluşturarak geliştirmek olacaktır." Görüldüğü gibi "Gerçek durumlar" üzerine plan oluşturulması isteniyor.

Doğan'ın savunmasında, seminerin açılış ve kapanış konuşmalarını okuduktan sonra, "Bu sefil düşünceye sahip olanlar, elbette bir gün kurguladıkları komplonun hesabını vereceklerdir. Bu tamamen örgütlü bir suçtur ve sonuçları itibarıyla sadece bize ve TSK'ya karşı değil, ülkeye karşı işlenmiş bir ihanet suçudur." demesi de aslında bu konuşmalara ilişkin yapacak bir savunması olmadığını gösteriyor. İddianameyi hazırlayan savcılara yönelik "akılsız, pembe panter, çete" gibi hakarete varan ifadeler kullanması, Gölcük'ten çıkan belgeleri bir çetenin koyduğunu iddia etmesi savunmadaki ciddiyetsizlik boyutu olarak duruyor. Seminerdeki İstanbul'da gerçek yer ve kişiler üzerinden yapılan konuşmalara da değinmeyen Doğan, bu haliyle savunmasına kolay yerden çalışmış imajı veriyor. Yine reddedemeyeceği imzalı emirlerini kabul eden Doğan, 1. Ordu Komutanlığı'nda görevli binbaşı bilirkişinin "Bu çalışmalar gerçekse harp oyunu değil, darbe planıdır." şeklindeki raporuna, sivil memurların Balyoz çalışmasını doğrulayan ifadelerine değinmemesi dikkat çekiyor. Doğan, savunmasının genelinde kabul ettiği delillerden darbe planı yapıldığı sonucu ciddi bir iddia olarak ortaya çıkıyor. Ama Doğan buna "darbe planı" demiyor.

BÜŞRA ERDAL / ZAMAN

HABERE YORUM KAT