1. HABERLER

  2. HABER

  3. Darbesinin Başbakanı Oldu!
Darbesinin Başbakanı Oldu!

Darbesinin Başbakanı Oldu!

Tayland'da ordunun dün yönetime el koymasının ardından ordu komutanı General Prayuth Chan-ocha kendisini başbakan ilan etti, internet ve basına yönelik kısıtlamaları arttırdı.

A+A-

Prayuth Chan-ocha liderliğindeki Askeri Konsey, devrik hükümetin bakanlarına, görevinden alınan Başbakan Yinglak Şinavatra dahil olmak üzere tüm taraflardan 120 siyasetçiye ve sivil toplum liderlerine, konseye rapor vermelerini emretti.

Yinglak ve yerine geçici olarak atanan Başbakan Yardımcısı Niwatthamrong Boonsongpaisan, çağrıya cevaben bugün konseyle toplantıya katıldı.

Konseyin, subaylara bilgi vermeleri için çağırdığı kişilerin ülkeden ayrılması da yasaklandı.

'Uygun bir isim bulunana kadar'

Dün gece kendisini başbakan ilan eden Prayuth, "uygun bir isim" bulunana kadar bu görevi sürdüreceğini söyledi. Askeri Konsey ayrıca bugün çok sayıda internet hizmeti sağlayıcısına, "ulusal güvenliği etkiyecek" ve "karmaşa yaratacak" içerikleri engellemeleri emrini verdi.

Halk demokrasiden yana

Ordunun "ülkede 6 aydır süregelen siyasi çıkmaz ve çalkantı" nedeniyle düzeni yeniden sağlanması için yönetimi ele geçirmesinin ardından, Tayland askerleri caddelerde güvenlik önlemi aldı. Bazı göstericiler "Darbeye karşıyız" ve "Demokrasiyi korumak istiyoruz" yazılı pankartlarla orduya karşı tepkilerini gösterdi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT