1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Darbenin 100. Gününde Hedef Tahrir Meydanı
Darbenin 100. Gününde Hedef Tahrir Meydanı

Darbenin 100. Gününde Hedef Tahrir Meydanı

3 Temmuz'daki müdahalenin ardından katliamlara rağmen geri adım atmayan darbe karşıtları, bugün bir kez daha meydanlara inecek.

A+A-

Mısır halkının darbeye karşı direnişi 100. gününe ulaştı. 3 Temmuz'daki müdahalenin ardından katliamlara rağmen geri adım atmayan darbe karşıtları, bugün bir kez daha meydanlara inecek. Tahrir'e yürüyecek protestoculara ünlü alim Yusuf El-Kardavi'den de destek geldi. Kardavi, 'Darbe karşıtı gösterileri meydanlara yayın' çağrısı yaptı.

Askeri darbe ile Müslüman Kardeşler iktidarına silah zoruyla son veren Mısır ordusu inançlı Mısır halkı üzerinde baskıcı politikalar yürütmeye devam ediyor. Müslüman Kardeşler'in örgütlenmesini bahane ederek çok sayıda caminin kapısına kilit vuran cunta bu kez Cuma namazının nasıl kılınacağı konusuna el attı. Mısır'da yayın yapan yerel 'evkafonline' haber sitesine göre, Mısır Diyanet İşleri Bakanı Dr. Muhammed Muhtar yaptığı açıklamada ülkede Cuma namazı süresinin 15 dakikaya düşürüldüğünü ve bunun 20 dakikayı geçmemesine yönelik karar alındığını açıkladı. Muhammed Muhtar, konuyla ilgili imamlar ve hatiplerin de bilgilendirileceğini belirterek, 'bu sayede imam ve hatiplerin tek bir konuya dair hutbe üzerinde odaklanması sağlanarak, farklı konularda başkalarını rahatsız edici konuşmalara temas etmesinin önleneceğini' öne sürdü.

CAMİLERİ YAKMIŞLARDI

Muhtar 'Tek bir hutbede hasta, çalışan ve yolcuların da şartları dikkate alınmış olacak' ifadesini kullandı.

Mısır'da darbeden sonra kurulan geçici hükümet, daha önce ülke genelinde 2200 camiyi kapatarak, imam ve hatipleri farklı görevlere yönlendirmişti. Dahası ülke genelinde birçok cami yakılmıştı. Ayrıca görevinden azledilen ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin destekçilerinin Cuma namazı sonrasında büyük kitleler halinde toplanmasını gerekçe gösteren cunta, bazı camilerde de Cuma namazı yasağı getirmişti.

Direnişin 100. günü!

Mısır'da darbenin ayak seslerinin duyulduğu 28 Haziran'da başlayan, 3 Temmuz'da ordunun yönetime el koymasıyla hız kazanan darbe karşıtı gösteriler 100. gününe ulaştı.

EMEL ÖZÇELİK | YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT