1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Darbecilerin Ortak Özelliği: Yalan Haber
Darbecilerin Ortak Özelliği: Yalan Haber

Darbecilerin Ortak Özelliği: Yalan Haber

Mısır'da bir kez daha İhvan'ın yasaklanması tartışılırken cunta yönetimi kirli propagandaya devam ediyor.

A+A-

Mısır'da bir kez daha İhvan'ın yasaklanması tartışılırken cunta yönetimi kirli propagandaya devam ediyor. Mısır İçişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinde 'İhvan çocuklarımızı öldürdü' şeklinde verilen fotoğrafın Gazzeli bir çocuğa ait olduğu ortaya çıktı.

Mısır'da darbenin ardından yaşanan katliam ve tutuklamalarla birlikte cunta yönetimi, meşruiyeti kazanmak için ülke medyasını da kontrol altına alarak Müslüman Kardeşler ve demokrasi isteyen halkı adeta abluka altına aldı. Özellikle medya üzerinden yürütülen savaşla darbe karşıtı halk itibarsızlaştırılmaya çalışıldı. Darbe hükümeti ilk iş olarak, tarafsız haber yapma iddiasındaki El-Cezire Mısır, Yermük, Kudüs gibi birçok TV kanalını kapattı. Darbe destekli basın-yayın organları ise yalan haber yapmaktan çekinmediler. Yaşanan son örnek ordunun kirli bir propaganda yürüttüğünü gözler önüne serdi.

HABER SİTESİ ORTAYA ÇIKARTTI

Cuntanın İçişleri Bakanlığı, Bakan İbrahim Muhammed'e önceki günkü suikast girişiminden sonra resmi sitesinden, hastanede kanlar içinde yatan bir çocuğun resmini kamuoyuyla paylaşarak, 'Meydanlarda bulunan İhvan taraftarları İçişleri Bakanımıza saldırarak, çocukların ölümüne sebep oldu' şeklinde bir bilgi paylaştı. Hemen ardından tüm darbe yanlısı medya kuruluşları da bu fotoğrafı kullanmaya başladı. Ancak, demokrasi yanlılarını ve İhvan teşkilatını 'terör örgütü' gibi göstermeyi amaçlayan cuntanın ve onun destekçisi medya kuruluşlarının, provokatif haberlerle kaos oluşturma çabaları kısa sürede anlaşıldı. Nitekim bu provokatif süreci takibe alan 'Nafizetu'l-Masr' haber sitesi, yaptığı araştırma neticesinde bu resmin 2009 yılında İsrail'in Gazze saldırısında yaralan Filistinli bir çocuğa ait olduğunu ortaya çıkarttı. Mısır'daki geçici hükümetin İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim önceki gün bombalı bir suikast girişiminden kıl payı kurtulmuştu.

Emel Özçelik / Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT