1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Darbecileri, ‘kurucu iktidar’ diye yutturma oyunu!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Darbecileri, ‘kurucu iktidar’ diye yutturma oyunu!

A+A-

Kusura bakmayın, bugün sıradışı yazacağım.. Biraz edep dışı ifadeler içeren bir fıkra ile konuya gireceğim.

Peşin peşin özür diliyorum. Ama bugünkü tablonun, başka şekilde anlatılmasının da pek mümkün olmadığını hatırlatayım hemen..

Fıkrayı, değişik versiyonları ile dinlemiş olma ihtimaliniz yüksek olduğu için, biraz da edebim müsaade etmediği için, kısaca ve sansürleyerek vereceğim.

İki çocukluk arkadaşı, uzun yıllar sonra buluşurlar.. ‘Nasılsın’ faslından sonra, ‘çoluk çocuk nasıl’ faslına geçerler. Biri başlar anlatmaya: “Benim kız, büyüdü.. Çok güzel ve önemli bir işi var. Patronunun da bir numarası o.. Yurtdışına giderken bile, patronu mutlaka onu yanında götürüyor.. Her zaman beraberler.. Ev, jip herşeyi var.. Bir giydiğini de bir daha giymiyor.. Çok lüks bir hayatı var.. vs vs."

Sonra da diğerine sorar:“Peki senin kız ne yapıyor?”

Adamcağız, boynunu büker, mahcup bir şekilde, yere bakarak cevap verir: "Eh işte... Benim kız da fahi... oldu.. Ama ben senin gibi ballandıra ballandıra anlatamıyorum."
Son türban kararı ile gündeme giren, allanıp, pullanıp karşımıza çıkarılan “kurucu iktidar” da, fıkradaki malum kız gibi işte...

Anayasa Mahkemesi’nin internet sitesinden arama yapıyorum.. “Kurucu iktidar” diye yazıp, kararları tarıyorum..

Yüzlerce kararda, “kurucu iktidar” diye bir kavram geçmiyor.. Sadece geçtiğimiz yıl tartışılan, Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesine ilişkin değişikliğin iptalinde gündeme gelmiş. Bir de iki gün önce açıklanan türban kararının gerekçesinde..

48 yıllık Anayasa Mahkemesi kararlarında başka yerde böyle bir kavram geçmiyor..

Şimdi gelmişiz, Türkiye’nin en önemli konusunda, bizim önümüze çıkartılan engelin sebebi olarak “kurucu iktidar iradesi” gösteriliyor!

O zaman soralım, “ne demek kurucu iktidar?”

Böyle ballandıra ballandıra anlattığınız, övgüler düzüp göklere çıkardığınız, kesinlikle aksine hareket edilemeyeceğini ileri sürdüğünüz “kurucu iktidar” kimdir?

Öyle ya, milletin oy verip seçtiği milletvekillerinden neredeyse 4/5’inin oy verdiği bir anayasa değişikliğinin iptalinde “Siz kurucu iktidara karşı çıkamazsınız” denilen “kurucu iktidar” kimdir?

“Kurucu iktidara karşı çıktığınızda, yaptığınız iptal edilir” denilen “kurucu iktidar”ın bu yetkisi, neredendir?

Evet, “kurucu iktidar”ı bir tanıyalım da, ondan sonra tartışalım bu konuyu..

Kurucu iktidar, 12 Eylül’de, milletin verdiği silahı millete doğrultup darbe yapan Kenan Evren ve dört arkadaşıdır..

Evet, lafı eveleyip gevelemeden anlatalım. İşin felsefesini, teorisini anlatıp vakit kaybetmeyelim.

Anayasa Mahkemesi kararında, ballandıra ballandıra “kurucu iktidar” diye anlatılıp, 411 milletvekilinin çıkardığı kanunu iptal ederken gerekçe gösterilen “kurucu iktidar” denilen şey, Kenan Evren ve 4 darbeci arkadaşından başka bir şey değildir.

Onlar hazırladılar 1982 Anayasası’nı..

Şimdi Anayasa Mahkemesi de diyor ki, “Sizin yaptığınız değişiklik, ‘kurucu iktidar’ın isteklerine aykırı. Onun için iptali gereklidir.”

Kardeşim, TBMM’de temsil edilen partilerin çoğunluğu aynı görüşte.. Değişikliğe oy veren partilerin aldığı oyları topladığınızda, seçmenin % 70’inden fazlasının, bu değişikliği istediğini görüyoruz. Milletvekillerinin çok büyük bir çoğunluğu da aynı görüşte. 550 milletvekilinden 411’i olumlu oy vermiş!

“Hayır yetmez” diyor Anayasa Mahkemesi, “Kurucu iktidar’ın isteği bu yönde değil” diyor ve basıyor iptali!

Böyle saçmalık olur mu söyler misiniz? Kimmiş bu kurucu iktidar söyler misiniz?

Kimden almış da yetkiyi, kurucu iktidar olmuş?

Halkın % 70’inin isteklerine bile pranga vurma yetkisini kim vermiş ona?

Söyleyin de bilelim..

Fıkradaki gibi, ne kadar ballandırırsanız ballandırın.. Ne kadar cafcaflı kelimelerle anlatırsanız anlatın, “kurucu iktidar” dediğiniz kişiler, “darbeciler”den başkası değil beyler!

Bu Anayasa’nın darbeciler tarafından yapıldığını hiç hatırlatmamanız gerekirken, o konu açılsa bile kapatmanız gerekirken, bir de kalkıp darbecileri “kurucu iktidar” hikayeleri ile kutsallaştırmıyor musunuz, “El insaf” demekten başka çare kalmıyor yani!

Halkın % 70’inin iradesinin karşısında, “5 darbeci”nin iradesi, “kurucu iktidar” oluyor öyle mi? El insaf..

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT