1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Darbeciler TRT Binasından Konuk Kıyafetleriyle Kaçmış
Darbeciler TRT Binasından Konuk Kıyafetleriyle Kaçmış

Darbeciler TRT Binasından Konuk Kıyafetleriyle Kaçmış

Dün gece yapılan askeri darbe girişiminde Ulus'taki TRT binasına el koymak isteyen askerlerden bazılarının halkın tepkisi ve polisin operasyonu üzerine konuk odasındaki sivil kıyafetleri giyerek kaçtığı ortaya çıktı.

A+A-

Polisin operasyonu sonrası yayın akışı normale dönen Ulus'taki TRT binasında, darbeci askerlerin sivil kıyafetler giyerek halkın arasına karışıp bölgeden kaçtığı belirlendi.

TRT Arapça'nın konuk odasında, üç rütbeli personele ait üniforma, kep, bot, G3 piyade tüfeği, uzun namlulu silahlara ait şarjör ve çok sayıda tabancaları bulundu.

TRT Arapça Haber Planlama Koordinatörü Salih Eser, TRT Ulus'ta yaşananları anlattı.

İŞTE TRT'DE YAŞANANLAR

Haber akışını tamamlayıp, yöneticilerle toplantı halindeyken kanal içerisinde sesler duymaya başladıklarını belirten Eser, "Saat 22.30 sıralarında asker, kanalımıza girdi, bulunduğumuz alandan çıkmamızı istedi, bunun bir emir olduğunu söyledi. Darbe yapıldığını belirterek, bizi çıkardılar. Kanal önünde toplandık. Gece boyu istenmeyen olaylar yaşandı.

Güvenlik güçlerimiz, buraya intikal ederek olaya müdahale ettiler. Ancak, uzun süre direndiler. Sabaha kadar bekledik. Sabah 9.30 sıralarında güvenlik güçlerimiz, kontrolü ele geçirdi. Biz de bu şekilde içeri girebildik. Umulmadık bir manzara ile karşılaştık. Koridorlarımızda askerlerin bazılarının, postallarını ve silahlarını bırakıp çıktıklarını gördük. Yayınımıza gece saatlerinde el konulmuştu, hemen yayını geri aldık. Akışa kaldığımız yerden devam ettik." şeklinde konuştu.

TRT World Haber Yardımcı Editörü Mehmet Zahit Kor ise kanal içerine giren silahlı askerlerin tüm personeli bir araya topladığını ve cep telefonlarına el koyduklarını söyledi.

Nice'deki terör saldırısına ilişkin yayın yaptıklarını dile getiren Kor, şunları kaydetti:

"Saat 22.35 civarında birden bir gürültü koptu. Kurum içindeki arkadaşlarımız askerlerin geldiğini söylediler. Başta ciddi olmadığını düşündük ama bağırış, çağırış sesleriyle silahlı askerlerin etrafta dolaştığını gördük. Herkesi bir araya toplayıp, dışarı çıkmamız istendi. Askerler, gayet kaba bir tavırla bizi çıkardılar. Buradaki birçok kişi Türkçe konuşamıyor, yabancı uyruklular var çalışan. Bazı camları kırdılar, kapıdaki turnikelere zarar verdiler.

Hepimizi bina dışına çıkararak, eve gitmemiz gerektiğini söylediler. Başka bir açıklama yapılmadı. Dışarıda bazı arkadaşlarımızın üstü arandı ve hepimizin üzerindeki cep telefonları toplandı. Rastgele araçlara binip uzaklaşmamızı istediler." dedi.

TRT'NİN ULUS BİNASINA 4 ASKERİ ARAÇ TERK EDİLDİ

Sabah saatlerinde güvenlik güçleri binada kontrolü aldıktan sonra hemen içeriye koştuklarını söyleyen Kor, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İlk fark ettiğimiz içeride cam kırıkları vardı, bazı bilgisayarların kabloları sökülmüş, bazı elektrik aksamlarına müdahaleler yapılmış. Olayın üzerinden saatler geçmesine rağmen serverlarımız şu anda halen çalışmıyor. Bazı televizyonlarımız ve ekipmanlarımız yere atılıp, kırılmış. Sabah, polislerin onları gözaltına alıp, kurumdan çıkarmalarına şahit olduk.

Öte yandan TRT'nin Ulus binasına 4 askeri araç terk edildi, bahçede bir G3 piyade tüfeği bulundu.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT