1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Darbeciler 25 Göstericiyi Gözaltına Aldı
Darbeciler 25 Göstericiyi Gözaltına Aldı

Darbeciler 25 Göstericiyi Gözaltına Aldı

Mısır'da yaşanan olayların 3. yıl dönümünde gösteri düzenlendi.

A+A-

Mısır'ın Başkenti Kahire'de toplanan eylemciler, kamuoyunda "Muhammed Mahmud Olayları" olarak anılan, 2011'de askeri konseyin yetkilerini sivil yönetime bırakması talebiyle Muhammed Mahmud Caddesi'nde düzenlenen gösterilerde yaşanan şiddeti protesto etti.

Tahrir Meydanı yakınlarındaki caddenin girişinde toplanan göstericiler, olaylarda hayatını kaybedenlerin resimlerini taşıdı, ordu ve polis aleyhine sloganlar attı.Caddenin girişinde konuşlanan polis, göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ederek, protestoyu bastırmaya çalıştı. Eylemciler, daha sonra ara sokaklara dağıldı.

25 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bu arada İçişleri Bakanı Yardımcısı Abdulfettah Osman tarafından yapılan yazılı açıklamada, Muhammed Mahmud Cadddesi'nde düzenlenen gösterilerde trafiği aksattıkları gerekçesiyle 25 kişinin gözaltına alındığı ve savcılığa sevk edildiği belirtildi.

Mısır'da, 19 Kasım 2011'de devrik lider Hüsnü Mübarek'ten sonra yönetimi elinde bulunduran askeri konseyin yetkilerini sivil yönetime bırakması için başlatılan gösteriler sırasında Muhammed Mahmud Caddesi'nde yaşanan olaylarda çok sayıda kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT