1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. 'Darbeci Subaylar PKK'ya Sığındı' İddiasına Yalanlama
'Darbeci Subaylar PKK'ya Sığındı' İddiasına Yalanlama

'Darbeci Subaylar PKK'ya Sığındı' İddiasına Yalanlama

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, darbeci askerlerin Habur'dan Irak kuzeyine geçtiği ve oradan da Kandil'e kaçtığı yönünde haberini yalanladı.

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, darbeci askerlerin Habur'dan Irak kuzeyine geçtiği ve oradan da Kandil'e kaçtığı yönünde haberini yalanladı. Açıklamada; 16 Temmuz sabahı Silopi'de kontrol tamamen TSK'nın kontrolünde olduğu ve bir helikopter hareketliliği kesinlikle yaşanmağı belirtildi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise "Kaçakların Kuzey Irak'ta başka bir terör örgütünün elinde olduğu bilgisi bizim resmi kaynaklarımız tarafından asla doğrulanmamıştır. Bunlar şu anda bizim açımızdan spekülasyon mahiyetinde bir takım sözlerdir" dedi.

İddianın sahibi olan Sözcü Gazetesi, iddianın TSK ve MİT tarafından doğrulandığını iddia etmişti.

"Helikopter hareketliliği yok"

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada "Darbeci 3 generalle 57 askerin Silopi'ye helikopterle gelerek Habur'dan Irak kuzeyine geçtiği ve oradan da Kandil'e kaçtığı yönünde yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Zira 16 Temmuz 2016 sabahı Silopi'de kontrol tamamen TSK'nın kontrolünde olup böyle bir helikopter hareketliliği kesinlikle yaşanmamıştır." denildi.

Haberde darbeci subayların helikopter ile PKK'nın Zaho kampına kaçtığı iddia edilmişti. Daha önce Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TSK envanterinde kayıp helikopte rolmadığını açıkladı.

Kurtulmuş: Firarilerden 9'u general

Bakan Kurulu toplantısı sonrası Numan Kurtulmuş, "Şu ana kadar tam rakamını size vereyim. 186 TSK mensubu ve 30 Jandarma Genel Komutanlığı mensubu yani toplam 216 kişi firaridir. Bunlar kaçmıştır. Bunların içinde 9 tanesi de general rütbesinde olan kaçaklardır. Ancak söylediğini gibi bu kaçakların Kuzey Irak'ta başka bir terör örgütünün elinde olduğu bilgisi bizim resmi kaynaklarımız tarafından asla doğrulanmamıştır. Bunlar şu anda bizim açımızdan spekülasyon mahiyetinde bir takım sözlerdir. Ama ortada bir vaka var. 216 askerin firari olduğu ortada" dedi.

Kaynak: DHA

HABERE YORUM KAT

2 Yorum