1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Darbeci STK(!)’dan “Sisi Memnuniyetsizliği!”
Darbeci STK(!)’dan “Sisi Memnuniyetsizliği!”

Darbeci STK(!)’dan “Sisi Memnuniyetsizliği!”

Mısır'da cumhurbaşkanı adaylığı tartışmaları devam ediyor.

30 Ocak 2014 Perşembe 07:34A+A-

Mısır'da, darbe yanlısı tutum takınan "Halk Akımı Platformu", Yüksek Askeri Konsey'in 3 Temmuz askeri darbesinin baş aktörü Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin Cumhurbaşkanlığı adaylığını onaylamasını, gerçek seçime müdahale olarak değerlendirdi.

2012 Cumhurbaşkanlığı seçiminde 3'üncü olan Hamdin Sabbahi'nin başkanı olduğu Halk Akımı Platformu tarafından, Sisi'nin Cumhurbaşkanlığı adaylığının onaylanmasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı seçimine ve yönetim hazırlıklarına açık bir müdahale içermektedir. Bu durum anayasaya demokrasi ve siyaset geleneğine uymamaktadır" ifadesi kullanıldı.
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yüksek Askeri Konsey yaptığı resmi açıklamada Abdulfettah es-Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında 'yetkilendirme' ifadesini kullandı. Yüce Mısır halkının geniş kesimlerinin Savunma Bakanının cumhurbaşkanı olmasına yönelik isteği doğrultusunda halkın beklentilerinin pekiştirilmesi için yapıldığı ifade edilen resmi açıklamada bu ifadenin değiştirilmemiş oluşu, Sisi'nin seçimlere silahlı kuvvetler desteğinde, daha da ötesinde onun adayı gibi gireceği anlamına geliyor."

Ordunun siyasete karışmaması ve bir adayı desteklememesi konusunda uyarıldığı belirtilen açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı makamına el konulmasından ve gerçek siyasi rekabet ruhunun, fırsat eşitliğinin ve halkın cumhurbaşkanını seçme hakkının yok edilmesinden endişe ediyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

AA

HABERE YORUM KAT