Darbeci Sisi'den Açıklama

15.07.2013 02:56
Darbeci Sisiden Açıklama
Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi, 'Meşruiyet halkın elindedir; dilediğine verir, dilediğinden alır' dedi.

Mısır Silahlı Kuvvetler resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Sisi, "Ülkede tüm gruplar şiddet ve çatışmadan uzak durulmasını istediğine göre istisnasız tüm taraflar siyaset arenasında yer alabilir" çağrısında bulundu.

Sisi, şunları kaydetti:

"Ordu yönetimi daima sandıktan çıkan meşruiyete saygı duydu ancak bu meşruiyetin temeli sarsılmaya başlamıştı. Meşruiyet halkın elindedir. Şüphesiz halk iradesi dilediği zaman verdiği meşruiyeti dilediğinde de geri çekme hakkına sahiptir. Mısır halkı, 25 Ocak Devrimi'nin ulaştığı noktanın talepleriyle bağdaşmadığını, devrimin hedefinden saptırıldığını, ümitlerinin yıkıldığını, gelecek vizyonunun karartıldığını gördü."

Silahlı Kuvvetler, yönetimin siyasete müdahil olmak zorunda kaldığını ifade eden Sisi, "Ordu, artık krizin çözümü ve referandum yapılarak halk iradesinin tecelli etmesi sürecini cumhurbaşkanlığına bıraktı. Ayrıca ordu, Hişam Kandil'in de aralarında bulunduğu temsilciler aracılığıyla eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye seçmenlerin bu referanduma katılması çağrısını içeren bir mesaj gönderdi. Fakat kabul edilmedi" ifadelerini kullandı.

Sisi, gelecek yol haritasında izlenecek adımlar ve yönetimin belirlenmesi sürecinde kararın ve son sözün halka ait olduğunu belirtti.

AA

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim