1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Darbeci Komutan Eski Başbakan Davutoğlu'nun Tutuklanması Talimatını Vermiş!
Darbeci Komutan Eski Başbakan Davutoğlu'nun Tutuklanması Talimatını Vermiş!

Darbeci Komutan Eski Başbakan Davutoğlu'nun Tutuklanması Talimatını Vermiş!

FETÖ'cü darbecilerin 15 Temmuz'da düzenlediği darbe girişimi sonrası tutuklanan Kurmay Yüzbaşı Özkan Özgenç, darbecilerin o gece tutuklanacak isimlerin listesini verdiğini söyledi.

A+A-

Özgenç, “Listede eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu vardı” dedi.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada tutuklanan Kurmay Yüzbaşı Özkan Özgenç, ifadesinde 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı. 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda görev yaptığını söyleyen Özgenç, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit'in kendisine bir kağıt vererek, kağıtta yazan isimleri adreslerinde gözaltına alınması talimatını verdiğini itiraf etti.

O GECE 5 İSMİ ALACAKTIK

Darbecilerin gözaltına alınmasını istediği isimler arasında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu ve medya yöneticisi Fatih Saraç yer aldı. Örgüte lise döneminde öğrenci evlerinde kalarak girdiğini söyleyen Kurmay Yüzbaşı Özkan Özgenç, " 'Fatih' isimli kişi benimle ilgileniyordu. Kara Harp Okulu'na geçtiğim dönemde de ilgilenmeye devam etti. Görüştüğümüz zamanlarda Fetullah Gülen'in kasetlerini dinletirdi" dedi.

NATO'DAN GELMİŞ

Özgenç ifadesini şöyle sürdürdü: "Ramazan Bayramından önce İtalya'daki 11-13 Temmuz 2016 tarihlerindeki NATO toplantısına gitmem için 3 günlük görev çıktı. 11'inde gittim. 13'ünde döndüm. 15 Temmuz günü öğleden sonra saat 14.00'da sivil giyimli Binbaşı Murat Çelebioğlu, Yarbay Murat Yanık ve Albay Uzay Şahin, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit ile görüştü.

DARBE TALİMATI 18.00'DE

Yeni Akit’in aktardığına göre Özgenç ifadesinde şunları kaydetti:

“Tugay Komutanımız 18.00'da bizi topladı. Bize sıkıyönetim ilan edileceğini, Genelkurmay'dan emir geleceğini saat 03.00'da yönetime gece el konulacağını söyledi. Tugay Komutanı bize bunu söylemeden önce 15 Temmuz'da DAEŞ'in 15-16-17 Temmuz'da eylem yapabileceği mesajı geçildi. Bu sebeple biz tedbirleri almıştık.”

EMİRLER KÂĞITLA İLETİLDİ

“Harekete geçtikten sonra Tugay Komutanı bana bir kâğıt verdi. Kâğıtta isim ve adresler yazıyordu bu isimleri gözaltına alacaksın dedi. Listede, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu ve medya mensubu Fatih Saraç yazılıydı." Yüzbaşı Özkan Özgenç'in 'Yurtta Sulh' adlı whatsapp grubunda yer alan isimlerden olduğu tespit edildi. İfadesinde bu husus sorulan Yüzbaşı Özgenç, "5 tane mesaj attım bunlar, 'Hava limanı çıktı. Bayrampaşa çıkıyor', 'Okey' şeklindeydi. Bu grubu resmi bir grup olarak düşünmüştüm"

HABERE YORUM KAT