1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Darbeci İttifaktan Darbe Kararına Destek
Darbeci İttifaktan Darbe Kararına Destek

Darbeci İttifaktan Darbe Kararına Destek

Mısır'da darbeci ittifakın liderleri ordunun darbe kararına destek verdi.

A+A-

(AA)-Mısır Genelkurmay Başkanı General Abdulfettah El Sisi, mevcut anayasayı askıya aldıklarını ve seçim yapılıncaya kadar  Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'un cumhurbaşkanlığı görevi yürüteceğini açıkladı. 

Geçiş döneminde teknokratlardan oluşan ulusal bir uzlaşı hükümeti kurulacağını dile getiren El Sisi, yaptıkları müdahalenin gerekçesini "Halkın orduyu göreve davet ettiğini hissettik" diye savundu. 

Diyalog çağrıları yaptıklarını bu çağrıya muhalefetin uyduğunu fakat Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den yanıt alamadıklarını belirten Sisi, ordunun siyasetten uzak duracağını söyledi. Siyasi uzlaşı için uzun süre ve çok fazla çaba sarf ettiklerini belirten Sisi, alınan kararların uzlaşı sonucunda gerçekleştiğini ileri sürdü.

Tovadros'un açıklaması

Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği Tovadros, Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin yönetime el koyan yol haritasının, düzenlediği toplantıya katılanların tümünün onayıyla açıklandığını ifade etti.

Tovadros, Sisi'nin bildirisinin ardından yaptığı açıklmada, "Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin yol haritası toplantıya katılanların tümünün onayıyla açıklandı. Yol haritası, ihlaslı bir kalp, vatan sevgisi, yakın ve uzak gelecek öngörüsü ile ülkenin yararını düşünen hiçbir taraf arasında ayrım yapmayan şerefli insanlar tarafından koyuldu" dedi.

Tovadros, "Bu yol haritası, aziz vatanı kasıp kavuran içinde bulunduğumuz durumu düzeltmek için açıklandı. Silahlı Kuvvetler, ülkenin güvenliğinin anahtarıdır. Hepimizi kuşatan Mısır bayrağı altında toplandık. Yaşasın Mısır, Bütün Mısırlılar, barış ve sevgi içinde yaşasın" ifadelerini kullandı.

''İki zarardan büyüğü, hafifi ile defedilir''

Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin açıklamalarının ardından konuşan Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, "Mısır şimdi iki seçenekle karşı karşıyadır, tatlısı dahi acıdır. En acısı ise halkın karşı karşıya gelerek kanının dökülmesidir. Bazıları başkanı destekliyor bazıları karşı çıkıyor, bu krizden çıkış için, 'iki zarardan büyüğü, hafifi ile defedilir' fıkıh kaidesi uyarınca erken seçim yapılmasını destekledim'' diye konuştu.

Tayyib, konuşmasını ''Allah'tan, bu görüşümle bir arada yaşayan ve ihtilafa düşen iki kesimin arasını düzeltmesini diliyorum. Hepimiz aynı topraklarda yaşıyor, aynı Nil'den içiyoruz'' temennisiyle sonlandırdı.

"Yol haritası 25 Ocak devriminin gidişatını düzeltme amacını taşıyor"

Mısır'da liberal ve sol eğilimli partileri bünyesinde barındıran Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (UKC) Sözcüsü Muhammed el-Baradai ise Mısır Devlet Televizyonu'nda yaptığı açıklamada, ordunun yönetime el koyma kararı için, 25 Ocak benzeri bir devrimin başlangıcı olmasını ümit ettiğini dile getirerek,  işe, Milli Uzlaşı Komitesi oluşturularak başlanacağını söyledi.

Baradai, "Ordunun ülkedeki krizi sonlandırmak amacıyla ortaya koyduğu yol haritası, 25 Ocak devriminin gidişatını düzeltme, erken seçime gitme ve anayasal düzenlemeler yürütme amacını taşıyor" ifadelerini kullanarak, "Gelin, herkesi içine alan bir devlet ve adil bir anayasa inşa edelim" diye konuştu. 

"Mısır'ı kaostan kurtarmak için Sisi'nin açıklamalarını onaylıyoruz"

Nur Partisi Genel Sekreteri Celal Merre de yaptığı yazılı açıklamada, Sisi'nin açıklamalarını Mısır'ı kaostan kurtarmak için diğer kesimlerle beraber onayladığını, birçok kesimin uzlaşma çabalarına cevap verilmemesiyle beraber Mısır'ın yaşadığı durumlar sebebiyle bu kararı aldığını vurguladı.

Merre, açıklamasında "Erken cumhurbaşkanlığı seçimleri uygulaması durumunu biz yapmadık, onu başkaları yaptı. Biz Mısır'ın emniyeti ve kan dökülmemesi için hareket ettik" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT