1. HABERLER

  2. HABER

  3. Darbeci Dostu CHP’den Sisi'yle Randevu
Darbeci Dostu CHP’den Sisiyle Randevu

Darbeci Dostu CHP’den Sisi'yle Randevu

Katliamcı Esed'e ard arda heyetler gönderen CHP lideri Kılıçdaroğlu Mısır'ı kana bulayan darbeci Sisi'nin cunta yönetimini de kırmadı.

A+A-

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Irak'a yaptığı resmi ziyaretin ardından bu kez de Mısır'da ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi darbeyle iktidardan indiren ve 6 binden fazla sivili katleden cuntayı ziyaret edecek.

İkisi de emekli Büyükelçi olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile CHP Milletvekili Osman Korutürk, cuntanın kurduğu geçici hükümetten gelen davet üzerine partiyi temsilen 9-12'de Mısır'a gidecek. CHP heyeti Mısır'daki ziyaretleri sırasında, cuntanın kurduğu geçici hükümetten yetkililer, siyasi çevreler, sivil toplum kuruluşları, medya ve ilgili çevrelerle görüş alışverişinde bulunacak. Heyetin iktidardan indirilen Hürriyet ve Adalet Partisi ve cuntanın kapatmakla tehdit ettiği ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşu İhvan el Müslümin üyeleriyle görüşüp görüşmeyeceği bilinmiyor.

İTİBARIMIZI KOLLUYORUZ

CHP'den ziyaret ile ilgili olarak yapılan açıklamada, 'Türkiye- Mısır ilişkileri bölge barışı ile istikrarı açısından stratejik önem taşıyor. CHP, Türkiye'nin bölgesel ve küresel plandaki itibar ve gücünü her alanda koruma, kollama ve pekiştirme girişimlerini sürdürmeye devam edecektir' denildi. Heyette bulunan Faruk Loğoğlu da hükümetin Mısır'daki yeni yönetimi tanımadığının hatırlatılması üzerine, 'Hükümeti değil devleti tanıyoruz' dedi. Türkiye ile Mısır'ın ilişkilerinin kopma noktasına geldiğini söyleyen Loğoğlu, 'Bu ziyareti ilişkilere nefes aldırmak için ana muhalefet partisi olarak bir görev addediyoruz' diye konuştu.

Türkiye ilişkileri en aza indirdi

Hükümet, Mısır'daki cuntanın Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanlarında 4 bine yakın sivili katletmesinin ardından, Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'yı 'danışmalar için' geri çağırmıştı. Ankara, Botsalı'yı geri göndermeyerek, cunta yönetimiyle diplomatik ilişkilerin seviyesini gayriresmi şekilde düşürmüştü. Türkiye, halen cuntanın hapiste tuttuğu Muhammed Mursi'yi 'Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı' olarak tanıyor.

 

HABERE YORUM KAT