1. HABERLER

  2. HABER

  3. Darbeci Baro’dan Yeni Akit Muhabirine Linç Girişimi
Darbeci Baro’dan Yeni Akit Muhabirine Linç Girişimi

Darbeci Baro’dan Yeni Akit Muhabirine Linç Girişimi

Darbeci İstanbul Barosu yönetimi; dün şov yapmaya çalışırken avukat kılıklı bazı zorbalar Akit muhabirini hastanelik etti.

A+A-

Balyoz davası duruşmasında şov yaparak “yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs” suçundan haklarında dava açılan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ile 8 yönetim kurulu üyesi, hukuken sona eren barodaki görevlerini bırakmak yerine şov yapmak istedi. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen seçimsiz olağanüstü genel kurul toplantısına düşük başkan Kocasakal ekibine, İstanbul’dan çok, il dışından organize destek vardı.

Ankara Barosu’ndan gelen avukatlar, Kongre Merkezi’ne gelirken ellerindeki pankartlarla “İstanbul Barosu yalnız değildir, İstanbul Barosu’nun yanındayız” sloganları attılar. Kurulun yapıldığı salona ise ‘Susmayacağız’, ‘Tutuklu avukatlar serbest bırakılsın’, ‘Baroma dokunma’ yazılı pankartlar asıldı. Çağdaş Hukukçular Derneği’ne üye bir grup avukat da ‘Devrimci avukatlar onurumuzdur” yazılı pankart açarak slogan attı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP milletvekilleri Mahmut Tanal ve İlhan Cihaner’in de katıldığı şov toplantısına bazı baro başkanları ile Almanya’dan bazı hukuk kurumlarının temsilcileri de katıldı. Otobüslerle İstanbul’a  yandaş avukat taşıyan İzmir, Ankara, Antalya, Çankırı, Edirne ve Adana barolarının afişleri toplantı salonuna asıldı. Ankara Baro Başkanı Metin Feyizoğlu, 10 otobüsle yaklaşık 500 kişiyi İstanbul’a taşıdığını söyledi.

Genel kurul divan başkanlığına hortumcuların ve batık bankacıların avukatlığını yapan Prof. Dr. Köksal Bayraktar yaptı. Avrupa Barolar Konseyi 3. Başkan Yardımcısı Michelle Benicu, “Burada bulunma amacım Türk otoritelerin avukatlara karşı davranışlarının kabul edilemez olduğunu dile getirmektir. Avukatlar, özgürlükleri olmaksızın mesleklerini yerine getiremez. Savunmaya yönelik saldırıları artık tolere etmeyeceğiz” dedi.

Divanın oluşturulmasının ardından konuşan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, tam bir şov niteliğindeydi. Bu dönemde hukukun ayaklar altına alındığını, baskı ve zulmün sivil bir diktaya dönüştüğü savunan Kocasakal, Türkiye’nin bugün omurilik felci olduğunu iddia etti.  

Hakim ve savcıları görevlerini yapmamakla itham eden Kocasakal, “Güce boyun eğmeyin. Biat etmeyin. Korkunun esiri olmayın, cesur olun. Hak ve adaleti hukuka göre karar verin. İnsanları delilsiz tutuklayıp hapislere atmayın. Yasaları eğip bükerek, silah gibi kullanmayın. Varsın sizi meslekten atsınlar biz yanınızda oluruz. Yoksa vicdanlarınızdan, aynalardan, çocuklarınız gözlerinden kaçamazsınız. Gizlenecek bir yeriniz yok Savcılara sesleniyorum. Cumhuriyetin ve toplumun savcısı olun. Avcı değil savcı olun. Kürsünün üstende olmak üstün olmak anlamına gelmez. Adil yargılama sizler için görevdir. Görevinizi yapın. Gizli tanıklar emniyetin ve mahkemelerin birer elemanı yardımcısı değildir. Ülkemizde gizli tanık terörü yaşanmaktadır” dedi.

Konuşmanın ardından Köksal Bayraktar, basın mensuplarının kürsüden inmesini istedi. Bunun üzerine görüntü olmaya devam eden Akit’in muhabiri Mehmet Özmen hedef alındı. Baro yönetimi tarafından tanınan Özmen’i, avukat kılıklılar saldırarak hastanelik etti. Baro yönetiminin kanunen düştüğünü ve işgalci konumunda olduğunu yazan Akit’e yönelik saldırıda hızını alamayan darbe yanlılarının koro halinde hedef gösterdiği muhabirimiz Mehmet Özmen, tekme tokat dövülerek dışarı atılmak istendi. Yerlerde sürüklenen ve linç edilmek istenen muhabirimiz Özmen’in kalbi sıkışınca yere yığıldı. Yerde bile şiddete maruz kalan muhabirimizi salona giren sağlık görevlileri saldırganların elinden zor kurtardı. Özmen’e ilk müdahale ambulansta yapıldı. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yetiştirilen Özmen’in Tetkik ve tahlilleri yapılarak istirahat için rapor verildi.

Divan heyetinde bulunan İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Mehmet Durakoğlu’nun görüntü almaya çalışan gazeteci Mehmet Özmen’in üzerine yürümesiyle olayların fitili ateşlendi. Divan Başkanlığını Prof. Dr. Köksal Bayraktar’ın yaptığı masadaki mikrofondan “atın dışarı” denilmesiyle görevliler ve salonun sağ köşesinde bulunan avukatlar, Özmen’e saldırmaya başladı. Mikrofondan “atın dışarı” talimatını verenin divan kurulu üyesinin Kemal Aytaç olduğu öğrenildi. Bu talimatla birlikte salondan “vurun… vurun…” sesleri şeklinde tempo tutuldu.

Ulusalcıların hakim olduğu salonda, bu çizgiyi yakın olmayanlardan nasibini alanlardan biri de İstanbul Barosu’nun eski başkanı Yücel Sayman’dı. Sayman’ın konuşma yapmak üzere kürsüye çıkışı sırasında “yetmez ama evet” sloganları atıldı ve yuh sesleri duyuldu.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, muhabirimize yapılan saldırı ile ilgili Akit gazetesine yaptığı açıklamada, özür diler gibi yapıp muhabirimizi suçladı. Başkan Kocasakal, Akit muhabirinin platformda fotoğraf çekmesi nedeniyle diğer gazetecilerin de platforma çıkmak istediğini savunan Kocasakal, muhabirimizi provokasyon yapmakla suçladı. Kocasakal, gazetecinin darp edilmesiyle ilgili olarak ise “keşke olmasaydı… Bu olay üzüntü vericidir” diyerek sanki üzülmüş gibi yaptı.

 

HABERE YORUM KAT