1. HABERLER

  2. HABER

  3. Darbeci Baro “Darp Edici Baro” Oldu!
Darbeci Baro “Darp Edici Baro” Oldu!

Darbeci Baro “Darp Edici Baro” Oldu!

İstanbul Barosu’na bağlı avukatların, “Anlarsın ya baro!” yazılı pankart açan Genç Siviller üyesi iki kadına fiziksel saldırıda bulunduğu ortaya çıktı.

24 Mart 2011 Perşembe 12:40A+A-

Daha önce "Darbeci Baro" pankartıyla İstanbul Barosunu protesto eden Genç Siviller, evvelki gün de "Anlarsın ya baro!" pankartıyla protestolarını sürdürmüşlerdi.

Genç Siviller üyelerinin, Beyoğlu'nda cübbelerini giyerek yürüyüş yapan İstanbul Barosu avukatlarını "Anlarsın ya baro!" yazılı pankartla protesto ederken şiddete uğradığı ortaya çıktı.

İstanbul Barosu'na bağlı avukatların, pankartı açan Genç Siviller üyesi iki kadına fiziksel saldırıda bulunduğu bildirildi. Bu arada pankartın da İşçi Partisi'nin gençlik kolu TGB'li öğrenciler tarafından indirildiği öğrenildi.

Genç Siviller tarafından yapılan açıklamada; "Oteli basarak pankartın bulunduğu odaya çıkan baro üyeleri, eylemi yapan iki kadın arkadaşımızdan birini kapının arkasına sıkıştırıp boğazını sıkarak, diğer kadın arkadaşımızın da başını yumruklayarak, fiziksel saldırıda bulundu." denildi.

"DARP EDİCİ BARO"

Açıklamada; baro üyelerinin, eylemi yapan iki kadın üyeye fiziksel saldırıda bulunduğu belirtilerek, şöyle denildi: "Baro üyeleri özgürlükten, adaletten ne anladıklarını canlı canlı göstermiş oldular.

İstanbul Barosu, ifade özgürlüğü ihlal ediliyor diye yürüyüş yaparken İstiklal Caddesi üzerinde bulunan bir otelin camından sarkıttığımız 'Anlarsın ya Baro' pankartına tahammül edemedi.  Oteli basarak pankartın bulunduğu odaya çıkan baro üyeleri, eylemi yapan iki kadın arkadaşımızdan birini kapının arkasına sıkıştırıp boğazını sıkarak, diğer kadın arkadaşımızın da başını yumruklayarak, fiziksel saldırıda bulundu.  Baro üyeleri özgürlükten, adaletten ne anladıklarını canlı canlı göstermiş oldular.  Bu düşüncenin hakim olacağı bir ülkede farklı fikirlerin başına neler geleceği konusunda bizi hayli aydınlattılar.  Google'a 'Darbeci' yazınca 'Baro' diye tamamlanması boşuna değil. Ama bugünden sonra kendilerine 'Darp Edici Baro' sözünü daha uygun görüyoruz..  Genç Siviller olarak başından beri siyasetin soğuk, sert mizacını yumuşatmaya, şenlikli bir muhalefet dili kurmaya ve siyaseti bu dile alıştırmaya çalışıyoruz. Baro, bu dili kaldırmaya alışıncaya kadar da kendilerine olan ilgimiz sürecek."

"ANLARSIN YA BARO"NUN HİKAYESİ

Genç Siviller, neden 'Anlarsın Ya Baro' dediklerini, sitesinde yer verdiği şu kısa hikayeyle anlatmıştı: "Bir adamın çok sevdiği bir papağanı varmış.

Öyle ki her gün papağanı hava alsın diye kafesiyle beraber pencerede bırakırmış. Bir de Hasan varmış; saçlarını tarama özürlü.

Her gün caddeden geçerken bizim papağan Hasan'a : -Kel Hasan, Kel Hasan diye bağırır onu kızdırırmış.

Her gün Hasan bu durumla karşılaşırmış! Daha fazla dayanamayan Hasan papağanı mahkemeye vermiş: -Hakim bey her gün bu papağan bana Kel Hasan diye bağırıyor, lütfen bir şey yapın demiş. Hakim de Hasan'a hak vermiş ve bundan sonra bir daha Kel Hasan derse papağanın bütün tüyünü yolacağını söylemiş. Ertesi sabah yine bizim papağan pencerede ve hiç sesi çıkmıyor. Ne de olsa tüylerinin yolunma tehlikesi var. Neyse bizim Hasan mahkemenin verdiği kararın etkisiyle yoldan heybetli, yüzünde gülücükler açan, gururla ..vb.. geçiyormuş ağır ağır. Belki 30 saniyelik yolu tam 30 dk süreyle geçer olmuş. Tam yolun köşesinden sapacakken arkadan "Şşştt!" diye bir ses. Direk gözü papağana dönmüş: Papağan kafasını hafifçe eğerek demiş ki: -Şştt! Anlarsın ya!....."

'Anlarsın Ya Baro' Eylemi Twitter'da da 'Trend' Oldu

İstanbul Barosu'nun önceki günkü yürüyüşü sırasında, İstiklal Caddesi'ndeki bir otelin camından "Anlarsın ya Baro" pankartı asan Genç Siviller üyesi iki kadının, baro üyelerince tartaklanmasına yönelik tepkiler sosyal ağ Twitter'a da büyüyerek devam etti.

"#AnlarsinyaBARO" etiketini (hashtag) içeren tweetlerle İstanbul Barosu'nu protesto etme girişimi başarıya ulaştı. Twitter'da büyük bir kabul gören protesto çağrıları üzerine binlerce kullanıcı, İstanbul Baro'suna tepkilerini yer yer imalı, yer yer hicivederek yer yer de alay ederek, eleştirilerini dile getirdiler.

HABERE YORUM KAT