"Darbe Yönetmeliklerini Üniversitelerden Sileceğiz"

01.02.2012 10:46
Darbe Yönetmeliklerini Üniversitelerden Sileceğiz
KCK’dan gözaltına alınan dört öğrencinin okuldan atılmasını değerlendiren YÖK Başkanı Çetinsaya: "Darbenin izlerini taşıyan yönetmeliği değiştireceğiz!"

Hüseyin Özkaya'nın haberi:

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’nün, Konya’da, 12 Nisan 2011’de yapılan KCK operasyonunda gözaltına alınan ve mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan dört öğrencisini okuldan atmasına YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’dan farklı bir tepki geldi.

Taraf’a açıklamalarda bulunan Çetinsaya, “Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği, 1985 yılında çıkmış ve günümüze kadar yönetmelikte herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Yönetmelik, o dönemin izlerini taşımaktadır. Öğretim Üyesi Disiplin Yönetmeliği’nde de benzer yaklaşımları görmekteyiz” dedi.
 

Özgürlükçü ve şeffaf yönetmelik

YÖK’ü yeniden yapılandırma sürecinde hem öğrenciler, hem de öğretim üyelerine ilişkin disiplin yönetmeliklerini gözden geçirdiklerini söyleyen Çetinsaya, şunları kaydetti: “21. yüzyıl gerçekleriyle uyumlu, şeffaf, akademik özgürlük ve kaliteyi esas alan bir yaklaşımla yeni bir yönetmelik çalışması içerisinde olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu süreçte, hiç kuşkusuz bütün paydaşlarımızın katkı ve desteklerine açığız.”
 

Rektörlük yargıdan hızlı davrandı

Üniversite öğrencileri Hasan Doğan, Saffet Kaya, Emrah Demirtaş ve Şahin Atagün, YÖK Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin “Yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası gerektiren fiil ve halleri” düzenleyen 10. maddesinin ‘e’ bendinde yer alan “Kanun dışı kuruluşlara üye olmak, bu kuruluşlar adına faaliyet yapmak veya yardımda bulunmak” gerekçesiyle 5 ocakta okuldan atılmıştı. Rektörlük, “Savcı istedi, biz de gereğini yaptık” diyerek okuldan atma kararını savunmuştu.

TARAF

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim