Darbe Yönetimi Gazze Sınırında Tünel Yıktı

29.10.2015 15:55
Darbe Yönetimi Gazze Sınırında Tünel Yıktı
Mısır'da cunta güçleri, Gazze sınırında bir tüneli yıktı.

Mısır'da darbeci güçlerinin, Gazze sınırında bir tüneli yıktığı, Kuzey Sina ilinde düzenlediği operasyonlarda 61 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Mısır resmi haber ajansının güvenlik kaynaklarına dayandırarak verdiği habere göre, güvenlik güçleri Gazze sınırında bir tünel yıktı, Kuzey Sina iline bağlı El-Ariş, Şeyh Zuveyd ve Refah kentlerinde düzenlediği operasyonlarda 61 kişiyi gözaltına aldı.

Mısır, Filistinlilerin "can damarı" olarak gördüğü tünelleri yıkmak için 2 Eylül'de Gazze sınırına büyük su boruları döşemeye, 18 Eylül'de de deniz suyu pompalamaya başlamıştı.

İsrail ablukası altındaki Gazze'de meşru seçimle göreve gelen Hamas'ın yönetimi devralmasının ardından, 2007 yılında Mısır-Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı, ticari geçişlere kapatılmıştı. İsrail ablukası ve sınır kapısının kapatılması nedeniyle Filistinliler, temel ihtiyaçlarını giderebilmek için tünellere yönelmişti.

Gazze-Mısır arasındaki çok sayıda tünelden, başta temel gıda maddeleri ve ilaç olmak üzere, canlı hayvandan otomobile kadar Gazze halkının ihtiyacı olan birçok malzeme ile akaryakıt geçiriliyordu.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki darbenin ardından iktidara gelen askeri yönetim, Filistinlilerin "can damarı" olarak gördüğü tünellerin büyük kısmını yıkmıştı.

(AA)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim