1. HABERLER

  2. HABER

  3. Darbe Komisyonu Demirel’i Çağıracak
Darbe Komisyonu Demirel’i Çağıracak

Darbe Komisyonu Demirel’i Çağıracak

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, 28 Şubat’la ilgili olarak 180, 1980 Darbesiyle ilgili 60 ve 1960 Darbesiyle ilgili 43 ismin dinlenmesine karar verildiğini açıkladı.

A+A-

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, 28 Şubat’la ilgili olarak 180, 1980 Darbesiyle ilgili 60 ve 1960 Darbesiyle ilgili 43 ismin dinlenmesine karar verildiğini açıkladı.

İlk olarak dinlenecek altı ismin belirlendiğini ifade eden Şahin, “Numan Esin, Ahmet Er, Süleyman Demirel, Rahşan Ecevit, Hüsamettin Cindoruk ve Ahmet İsvan dinlenecek” dedi. Komisyon, 28 Şubat araştırması kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ve Yaşar Büyükanıt’ı da dinleyecek.

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, komisyonun dünkü toplantısından sonra Meclis’te bir basın açıklaması yaptı.

17 UZMAN GÖREVLENDİRİLECEK

Alt komisyon başkanlarının ayrı ayrı söz alarak yaptıkları çalışmaları ana komisyona aktardıklarını belirten Şahin, özellikle ana komisyon vasıtasıyla çalıştırılacak uzmanların listesinin ana komisyonu ulaştırıldığını ve bu uzmanların kurumlarına yazılacak müzekkerelerle davet edileceklerini bildirdi. Özellikle 1960, 1971, 1980 ve 28 Şubat sürecindeki Meclis tutanaklarını araştırmak ve ilgili beyanları tespit edebilmek açısından 17 uzman görevlendirilmesine ve bunların tümünün Meclis’ten temin edilmesine karar verildiğini belirten Şahin, bu kişilerin de Meclis Başkanlığı’ndan talep edileceğini söyledi.

283 KİŞİ DİNLENECEK

Gerek 1960 ve 71 muhtırasını inceleyen, gerekse 80 darbesini inceleyen komisyonla birlikte 28 Şubat ve 27 Nisan e-muhtırasını inceleyen komisyonların görüşlerine başvurulacak isimleri belirlediklerini bildiren Şahin, “28 Şubat’la alakalı 180’e yakın isim var. 1980 darbesiyle alakalı yaklaşık 60 kişi vardır. 1960’la alakalı da 43’e yakın isim belirlenmiştir. Bu isimlerin büyük çoğunluğu müşterek isimlerdir. Yani bir iki gün içinde bu müşterek isimleri de ayırmak suretiyle, alt komisyonlar kimleri öncelikle dinleyeceklerine karar verecekler ve ana komisyonumuz da bu kişileri davet edecektir” dedi.

İVEDİ DİNLENECEK İSİMLER

6 ismin ivedi dinlenmesine karar verildiğini belirten Şahin, bu isimlerin her üç alt komisyonun da bilgisine başvuracağı isimler olduğunu belirterek, bu isimlerin Milli Birlik Komitesi üyelerinden Numan Esin ve Ahmet Er, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Rahşan Ecevit, Hüsamettin Cindoruk ve 1977 1 Mayısı’nda İstanbul Belediye Başkanı olan Ahmet İsvan olduğunu söyledi. Bu isimlerin ana komisyon tarafından dinleneceğini belirten Şahin, yaşları itibariyle bu isimlerin kendi istedikleri adreste dinleneceklerini söyledi. Komisyonun çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü belirten Şahin, alt komisyonların da olayları hangi kronolojik sırayla izleyeceklerine dair yol haritalarını belirlediklerini söyledi.

MEVCUT 20 MİLLETVEKİLİ DE DİNLENECEK

28 Şubat kapsamında dinlenecek 180 isim arasında halen aktif siyasette olan 20’nin üzerinde milletvekilinin de bulunduğunu belirten Şahin, bu isimler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunmadığını söyledi. Ayrıca komisyon, 28 Şubat araştırması kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ve Yaşar Büyükanıt’ı da dinleyecek.

YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT