1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Darbe Karşıtlarından Protesto Çağrısı
Darbe Karşıtlarından Protesto Çağrısı

Darbe Karşıtlarından Protesto Çağrısı

Mısır'da Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi, darbecilerin, gösterileri kanlı bir şekilde bastırmasının 4'üncü ayında, ülke genelinde protesto düzenleme çağrısı yaptı.

A+A-

Mısır'da Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi, darbecilerin, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki gösterileri kanlı bir şekilde bastırmasının 4'üncü ayında, ülke genelinde protesto düzenleme çağrısı yaptı.

Hareketten yapılan açıklamada, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki gösterilerin şiddet kullanarak bastırılmasını protesto etmek amacıyla cuma günü, "İntikamcı Adalete Hayır" adı altında ülke genelinde darbe karşıtı gösteri düzenlenmesi çağrısında bulunuldu. 

AA muhabirine açıklama yapan hareket liderlerinden Mecdi Salim, gösterilerin başkent Kahire başta olmak üzere bütün kentlerde düzenleneceğini belirtti. 

Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında gösteri yapma niyetlerinin olmadığını ifade eden Salim, "Darbeci liderlere, barışçıl göstericilere karşı şiddet uygulamalarına gerekçe gösterebilecekleri herhangi bir fırsat vermeyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu. 

Darbeciler, 14 Ağustos'ta darbe karşıtı gösterilerin düzenlediği Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına silahlı müdahalede bulunmuş, müdahale sonrası yaşanan katliamda 3 bin 533 kişi ölmüş, 11 bin 520 kişi yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT