Darbe Karşıtları Bugün Tahrir’e Girmeyecek!

11.10.2013 13:55
Darbe Karşıtları Bugün Tahrir’e Girmeyecek!
Mısır'da darbe karşıtları daha fazla kan akmaması için bugün Tahrir'e girmeden protestoyu sürdürecek.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi, göstericilere daha fazla kan akmaması için Tahrir ve diğer meydanlardan uzak durmaları çağrısında bulundu.

İttifak Hareketi'nden yapılan açıklamada, göstericilere, düşünür ve siyasi grupların çağrılarına icabet ederek, daha fazla kan akmaması için Tahrir ve diğer meydanlardan uzak durmaları çağrısı yapıldı.

Açıklamada, Tahrir, Nahda ve Rabia meydanlarındaki gösteri haklarını gelecek günler için saklı tuttukları vurgulandı.

İttifak Hareketi açıklamasında, özellikle darbe yönetiminin, kanun, örf ve halkın benimsediği değerlere saygı duymadığını ve bunları göz önüne almadan kan dökmeye devam ettiğini vurgulayarak, "Bu cuma kan akmaması için gösteri meydanlarından uzak durun. Tahrir, Nahda ve Rabia meydanlarında gösteri hakkımızı gelecek günler için saklı tutuyoruz" denildi.

Hareket, bugünkü gösterilerde, kısa yürüyüş ve protestolarla yetinilmesini istedi.

Gözlemciler, İttifak Hareketi'nin "bugün Tahrir Meydanı'na girilmesi" kararından vaz geçmesini, sükûnete yönelik adım ve krizin bitirilmesi anlamında siyasi girişim için fırsat verilmek istendiği şeklinde yorumladı.

Öte yandan, Mısır güvenlik güçlerinin Tahrir Meydanı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde, Kahire'nin önemli meydan ve caddelerinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

Geçen pazar günü 6 Ekim Mısır-İsrail savaşının 40. yıldönümü münasebetiyle Tahrir Meydanı'na girmek isteyen göstericilere güvenlik güçleri müdahale etmiş, olayda resmi açıklamalara göre 50'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete destek için İttifak Hareketi geçen hafta, bu cuma Tahrir Meydanı'na girme çağrısında bulunmuştu.

(AA)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim