1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Darbe İsteyenlerle Birlikte Olmayız"
Darbe İsteyenlerle Birlikte Olmayız

"Darbe İsteyenlerle Birlikte Olmayız"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Taksim Meydanı’nda hükümeti illegal yollarla indirme hayalleri içinde olanlarla birlikte olmayacaklarını vurguladı.

A+A-

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Taksim Meydanı’nda hükümeti illegal yollarla indirme hayalleri içinde olanlarla birlikte olmayacaklarını vurguladı.

“Ulusalcı, Kemalist ve milliyetçilerin darbe hevesleri ya da beklentisi bizim destekleyeceğimiz beklenti değil.” diyen Demirtaş, Kürtlere yönelik baskıların yapıldığı dönemlerde ses çıkarmayanların bugün meydanlara inmesini samimi bulmadıklarını söyledi.

Selahattin Demirtaş, TBMM’de bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette Gezi Parkı eylemlerini değerlendirdi. Demirtaş, “Biz ‘burada başka bir yoldan darbe yapalım’ gibi bir düşüncenin içinde olanlara ‘bir arada olmayız’ dedik.” dedi. Bu tutumlarının süreceğini kaydetti. Bunun dışında ezildiğini hisseden herkesin yanında olduklarını anlatan Demirtaş, “Ama sadece kendisine özgürlük isteyen, hiç kimseyi tanımayan bir anlayış, özgürlükçü bir anlayış olmaz. Biz bu anlayışlarla aramıza çizgi çektik.” diye konuştu. İşçi Partisi çevrelerinin bu süreçte darbe çağrıları yaptığına işaret eden Demirtaş, “Özellikle Türk Solu dergisi çevresi, İP ve TGB gibi çevrelerin ‘Buradan bir darbe çıkarabilir miyiz?’ gibi bir arayışları, denemeleri oldu. Bazı yerlerde sokağa çıkanlar da oldu. Ama öne çıkamadılar. Halkı örgütleyip yürütemediler.” ifadelerini kullandı.

Yapılan eylemlerin darbeci ve ulusalcı bir çizgiye gitmemesi gerektiğine işaret eden Demirtaş, bu süreçte Diyarbakır’da eylemler olmamasını ise şöyle değerlendirdi: “Bu sürecin nereye evrileceği, taleplerin nerede odaklanacağı hakikaten başından beri çok net değil. Herkes kendi talepleri doğrultusunda sokağa çıktı. Ama şunu da herkesin anlaması lazım; Kürtler sokağa çıktı ve şimdi müzakere yürütüyorlar. Müzakereden bir sonuç almak için de bir hassasiyet gösteriyorlar. Kürtlerin şu an geldiği nokta sokağa çıkmış olmalarının bir sonucudur. Şimdi Kürtler sanki çok duyarsız, tepkisizler gibi bir anlayış yanlış olur. Doğru olan, kendini muhatap kılıp müzakereleri yürütebilmek ve bu çerçevede mücadele etmektir. Kürtler bunun mücadelesini yürütüyorlar. Haksızlık yapmamak lazım.”

Habib Güler / Zaman Gazetesi

HABERE YORUM KAT

1 Yorum